Nelegální insider obchody měly americkému makléři vynést pět miliard korun

New York – Více než čtvrt miliardy dolarů (přes pět miliard korun) měl podle americké prokuratury nezákonně vydělat na burze pomocí tzv. insider tradingu finančník Matthew Martoma. Podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) jde patrně o největší částku v historii a Martoma ji vydělal převážně na akciích farmaceutických společností.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Scott Olson

Insider trading spočívá v obchodování na základě neveřejných informací a patří k nejčastějším a zároveň nejzávažnějším trestným činům, jichž se makléři dopouštějí. Při tomto způsobu obchodování využije makléř důležité kurzotvorné informace, které ostatní investoři nemají. Makléř tak může spekulovat, zda bude kurz akcie po zveřejnění informace klesat, nebo růst.

Podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka je insider trading obrovským problémem po celém světě, nejen v Americe. Každý rok se objeví několik velkých kauz. „Jen v roce 2011 bylo v Americe odsouzeno za insider-tradingové obchody 75 lidí,“ uvedl Menčík v rozhovoru pro Ekonomiku ČT24.

Podle zdrojů agentury Reuters v minulosti Martoma pracoval jako manažer ve finanční společnosti CR Intrinsic Investors, která patřila do skupiny kolem hedgeového fondu SAC Capital. FBI tvrdí, že Martoma neveřejných informací zneužíval od roku 2006 do července 2008. Obviněn je ze zločinného spolčení za účelem spáchání finančního podvodu.

Finanční trhyTomáš Menčík, analytik společnosti Cyrrus:

"Čtvrt miliardy dolarů nevydělal on (Martoma – pozn. red.), vydělali to klienti fondu SAC Capital. On sám vydělal 9,4 milionu dolarů jakožto odměnu za kvalitně odváděnou práci, ač nelegální – to se tehdy ještě nevědělo. (…) S těmi penězi pravděpodobně nebude nic, zůstanou podle mého názoru tam, kde jsou. Klienti fondu SAC Capital s největší pravděpodobností nemohli vědět, odkud informace pocházejí – nemůžou být tedy penalizováni za to, že jejich makléř používal nelegální informace."


Agenti FBI zjistili, že Martoma se k neveřejným informacím poprvé dostal na Manhattanu, když se tam setkal s jedním lékařem. Ten v říjnu 2006 pracoval na vývoji léku proti Alzheimerově nemoci. Martoma se pak dostal k důvěrným informacím o konečných výsledcích testování přípravku.

Video Komentář Tomáše Menčíka
video

Komentář Tomáše Menčíka

JAKÉ JSOU DALŠÍ ZNÁMÉ PŘÍPADY INSIDER TRADINGU?

Červen 2003 – Bývalý výkonný ředitel společnosti ImClone Systems Sam Waksal byl odsouzen k sedmi letům vězení a pokutě 4,3 milionu dolarů (85,2 milionu korun) za daňové úniky a za zneužití informace o tom, že klíčový nový produkt jeho biochemické firmy nebude schválen státním úřadem k prodeji.

Duben 2004 – Bývalý ekonom americké investiční banky Goldman Sachs John Youngdahl byl odsouzen na 33 měsíců za zneužití interních informací při obchodování s vládními dluhopisy, které jeho bance zajistily okamžitý zisk 3,8 milionu USD (asi 75 milionů korun). Informaci o ukončení vydávání třicetiletých bondů americkou vládou dostal od známého novináře.

Duben 2011 – Americká prokuratura obvinila z insider tradingu bývalého právníka Matthewa Klugera a makléře Garretta Bauera. Oba si od roku 1994 do loňského března údajně přišli na zhruba 32,2 milionu dolarů (asi 550 milionů korun), když opakovaně zneužívali citlivé informace o chystaných fúzích a akvizicích.

Říjen 2011 – Newyorský soud poslal na 11 let do vězení zakladatele hedgeového fondu Galleon Raje Rajaratnama. Zároveň mu vyměřil pokutu deset milionů dolarů (180 milionů korun). Podle tisku to byl nejvyšší trest v USA za zneužívání důvěrných burzovních informací – Rajaratnam si vytvořil síť vysoce postavených lidí, mimo jiné představitelů firem IBM a Intel, kteří mu dodávali interní informace z významných podniků. Mezi lety 2003 a 2009 si takto vydělal téměř 64 milionů dolarů (1,2 miliardy korun).

Leden 2012 – Ze své funkce odstoupil guvernér švýcarské centrální banky Philipp Hildebrand, který je podezřelý, že věděl o měnových transakcích své manželky a že některé transakce i sám prováděl. Hildebrandovi loni v srpnu nakoupili asi půl milionu dolarů (10,1 milionu korun) jen krátce předtím, než centrální banka přijala opatření k citelnému oslabení švýcarského franku. O několik týdnů později byly dolary z Hildebrandova společného rodinného účtu prodány se ziskem asi 75 tisíc franků (1,6 milionu korun).