Spojené státy odstřihly BP kvůli ropné havárii od státních peněz

Washington - Britská energetická skupina BP i nadále doplácí na havárii v Mexickém zálivu v roce 2010. Tentokrát nemůže až do odvolání dostávat žádné nové zakázky od americké federální vlády. Podle Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) se zákaz vztahuje i na firmy, které jsou s BP majetkově propojené. Agentura své rozhodnutí zdůvodnila „nedostatkem podnikatelské integrity“ na straně BP, jak se prý ukázalo při ropné katastrofě.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Ian Waldie

Rozhodnutí úřadu přitom není zcela překvapivé. BP totiž asi před dvěma týdny přiznala zodpovědnost za katastrofu, při které v dubnu 2010 zemřelo 11 lidí a která znečistila jihovýchodní pobřeží Spojených států. V Mexickém zálivu tehdy po explozi začalo hořet na ropné plošině Deepwater Horizon, která se krátce nato potopila.

BP prý není dostatečně zodpovědná firma

„Federální úřady s výkonnými pravomocemi činí kroky k zajištění integrity federálních programů tak, že navazují obchodní vztahy pouze se zodpovědnými jednotlivci a společnostmi,“ stojí v prohlášení agentury. „Pozastavení takových vztahů je standardní praxí, jestliže se objeví pochybnosti ohledně zodpovědných postupů v rámci trestního řízení,“ dodala EPA.

Současně BP připustila, že lhala členům Kongresu, kteří si vedení BP krátce po havárii předvolali. Právě to je hlavní důvod, který agenturu vedl k názoru, že BP postrádá podnikatelskou integritu. Akcie BP na burze v Londýně po zprávě americké agentury okamžitě klesly. Během dne se pohybovaly blízko 430 pencí, v mžiku ale spadly na 420 pencí a ztrácely asi 2,5 procenta.