Letošní Vánoce budou ve znamení domácího cukroví

Praha - Šetření Čechů se před letošními Vánoci začíná týkat nejen dárků pod stromečkem, ale taky slavnostní tabule. Až pětina lidí dříve kupovala vánoční cukroví v pekárnách a v supermarketech. Tento trend však pomalu slábne a pekařům, kteří se těšili na hlavní sezonu celého roku, nezbyde než se spokojit s nižšími výdělky.

Návrat k tradicím je tak pro Čechy před Vánoci jedinou variantou, jak ulevit vlastním peněženkám. V posledních letech totiž byli zvyklí cukroví raději pohodlně koupit. Jenže ceny mezi domácím a kupovaným výrobkem se liší až několikanásobně. Třeba kilo domácích vanilkových rohlíčků přijde na necelou stokorunu. Pokud je chce někdo koupit hotové v pekárně nebo od cukráře, musí si připravit minimálně dvojnásobek. 

Některé pekárny hlásí až poloviční propad zájmu o vánoční dobroty

Právě proto mají výrobci obavu z chudých předvánočních tržeb, což už teď vidí na menším množství objednávek. Například v jedné rodinné pekárně v Děčíně vloni upekli 450 kilo cukroví, letos to bude polovina. 

Video Vánoční cukroví
video

Vánoční cukroví

Lépe jsou na tom cukrárny, které si na každém kousku dají záležet. Ti sází na stálé zákazníky, i když cena za kilo se v takovém případě pohybuje kolem pětistovky. Cukráři se tak kvůli menšímu zájmu snaží s cenou moc nehýbat. A to i přesto, že jim za poslední rok podražilo téměř vše, co ke své práci potřebují. Především pak vejce, mouka, máslo anebo alkohol.