Britským obchodům nepomohla ani olympiáda, naděje upírají ke Kate

Londýn - Britský ministr financí George Osborne v parlamentu prohlásil, že snížení schodku i přes tvrdá úsporná opatření bude trvat o rok déle, než původně očekával. A nepříliš příznivé zprávy zatím proudí od obchodníků, jejich vánoční prodeje zatím rekordy rozhodně netrhají. Napomoci obratům v dětském sortimentu může zpráva o těhotenství vévodkyně Catherine.

I přes tři mimořádné stimuly - královskou svatbu, královnino jubileum a olympiádu - se britská ekonomika oklepává jen pomalu. Nejnovějším důkazem jsou čísla z vánočních prodejů. Ty oproti loňskému poklesu rostou, ale jen nepatrně. „Musíte nabídnout nějakou výhodu a ta data o prodejích ukazují, že na to britští zákazníci slyší. Chtějí utrácet o něco míň, ale stále chtějí nakupovat, což je dobře,“ uvedl analytik maloobchodu Jean Roche z Panmure Gordon.

Jedině internetové obchody hlásí razantnější 7,5% růst. A to i díky předvčerejšímu takzvanému „megapondělí“. Všichni tak doufají, že další vzpruhou by mohla být nejnovější zpráva z královské rodiny o těhotenství vévodkyně Kate. „Možná se tak lépe povede obchodům pro těhotné nebo se v prodejnách Marks and Spencer bude prodávat víc oblečení pro děti,“ sdělil Roche. Jediné, čeho je v britských obchodech nedostatek, aspoň z pohledu prodejců, jsou zákazníci.

Video Britské obchody stagnují, pomoci by mohlo těhotenství vévodkyně Kate
video

Britské obchody stagnují, pomoci by mohlo těhotenství vévodkyně Kate

Britské obchody stagnují, pomoci by mohlo těhotenství vévodkyně Kate

Británie poroste pomaleji

Britská ekonomika sice podle Osborna začala oživovat, v příštím roce ale hrubý domácí produkt (HDP) poroste jen o 1,2 procenta namísto dvouprocentního tempa, které ministr předpovídal v březnu. Státní dluh kvůli tomu začne klesat až ve fiskálním roce 2016/2017 namísto původně plánovaného roku 2015/16. „Stručně řečeno, horší ekonomická situace bude znamenat, že i když rozpočtový deficit bude klesat, potrvá čtyři roky namísto tří, než dostaneme dluh na sestupnou dráhu,“ řekl Osborne.

George Osborne, britský ministr financí:

Britský ministr financí George Osborne„Vyřešili jsme daňové úniky v hodnotě stovek milionů liber. A budeme dál investovat až 77 milionů liber na boj s lidmi, kteří daně neplatí. Chceme vybudovat nejlepší a konkurenceschopný světový daňový systém.“


Ministr chce pojistit splnění nového cíle dalším snižováním vládních výdajů, které rozšíří jejich výrazné přiškrcování v minulých letech. Příští fiskální rok od dubna 2013 se mají výdaje snížit o jedno procento, v dalším roce pak o dvě procenta.

Vláda v roce 2014/15 sníží daň z firemních zisků ze 22 na 21 procent a zároveň bude tvrději zasahovat proti vyhýbání se daním. Ekonomickou aktivitu chce Osborne podpořit rovněž výrazným zvýšením daňových odpisů kapitálových investic a posílením investic do infrastruktury o 17 procent. Na daňové úlevy se pak můžou těšit rodiny a senioři. Oznámené kroky by měly do státní kasy přinést ročně až 4 miliardy liber.