ČSÚ hlásí historicky nejvyšší vývoz a dovoz

Praha - Zahraniční obchod Česka podle statistiků v říjnu vykázal navíc 33 miliard korun, čímž stoupl na druhou nejvyšší hodnotu v letošním roce. Loni v říjnu bylo saldo o 0,8 miliardy nižší. Vývoz podle předběžných údajů meziročně vzrostl o 7,5 procenta a dovoz o 8,2 procenta, a podle Českého statistického úřadu tak byl obrat obchodu historicky nejvyšší.

Navíc poprvé od loňského května rostl dovoz rychleji než vývoz. Obrat zahraničního obchodu se proti loňskému říjnu zvýšil o 7,9 procenta na 531,3 miliardy korun a dosáhl nejvyšší měsíční hodnoty od vzniku samostatného českého státu.

O 9,2 procenta vzrostl vývoz společností sídlících v Česku, a vývoz subjektů se sídlem v zahraničí pak o 2,7 procenta. Dovoz firem, které sídlí v Česku, se zvýšil o 10,3 procenta. Naproti tomu dovoz společností se sídlem mimo republiku o 2,3 procenta klesl.

Silný byl vývoz na Slovensko

„Z teritoriálního pohledu je varováním zpomalení meziročního růstu vývozu do eurozóny na 2,5 procenta. Solidně se drží vývoz na Slovensko (druhý nejdůležitější obchodní partner ČR), který stoupl o 12 procent,“ uvedl hlavní ekonom Patria Direct David Marek.

Nejvíce rostl přebytek zahraničního obchodu u průmyslového spotřebního zboží, konkrétně o 3,3 miliardy. U strojů a dopravních prostředků stoupl o 3,1 miliardy a u polotovarů a materiálů o 1,7 miliardy. U potravin a živých zvířat se deficit zmenšil o 0,1 miliardy. U minerálních paliv se schodek obchodu prohloubil o 6,8 miliardy, u chemických výrobků o 0,3 miliardy a u nápojů a tabáku o 0,1 miliardy. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance obchodu surovinami o jednu miliardu.

Co se států Evropské unie týče, tak bilance zahraničního obchodu s nimi skončila přebytkem 64,6 miliardy korun, meziročně tak byl o 0,8 miliardy vyšší. Se státy mimo unii vykázala obchodní bilance stejný schodek jako loni v říjnu, tedy 31,6 miliardy.