Nová Octavia se představila v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Škoda Octavia a její třetí generace měla v Mladé Boleslavi světovou premiéru. Předseda představenstva Škody Auto Winfried Vahland přitom věří, že se model dostane mezi desítku nejprodávanějších aut světa.

Nyní Škoda prodává přes 400 000 octavií ročně. Od uvedení vozu na trh před 16 lety automobilka vyrobila přes 3,7 milionu exemplářů modelu Octavia. „Octavia je klíčovým modelem značky Škoda. Naším cílem bylo třetí generaci modelu Octavia zlepšit tak, aby splnila stále rostoucí nároky našich zákazníků. To se nám povedlo - nová Octavia je třída sama pro sebe,“ dodal předseda představenstva Winfried Vahland.

  • Cenu nového modelu firma oznámí v druhém lednovém týdnu.
  • Spekuluje se o sumě kolem 330 000 až 360 000 korun. Současná generace se prodává od 335 000 korun.

Nová Octavia se vyrábí od listopadu, výstavní premiéru bude mít na autosalonu v Ženevě v březnu příštího roku.

Video Nová generace Octavie
video

Nová generace Octavie

Nová Octavia je delší, širší a lehčí

Nejnovější generace Octavie je o devět centimetrů delší a o 4,5 centimetru širší než model předcházející. Má také téměř 11 centimetrů delší rozvor, což se projevilo ve větším prostoru pro cestující na zadních sedadlech. Zavazadlový prostor je s 590 litry největší v třídě. Oproti předchozí verzi je však o 102 kilogramů lehčí.

Octavia má poprvé asistenční bezpečnostní systémy jako automatické přepínání tlumených a dálkových světel, adaptivní tempomat nebo brzdový asistent až do úplného zastavení vozu. Bezpečnost posádky zajišťuje až devět airbagů.

Nový model bude mít čtyři benzinové a čtyři naftové motory s výkonem od 63 do 132 kW. Později přibude i verze na stlačený zemní plyn CNG. V příštím roce se objeví také sportovní verze RS, má být nejrychlejší octavií všech dob, a také provedení 4x4.

Ilustrační fotoOctavia je stěžejní model značky, na který připadá kolem 45 procent roční produkce. Vyrábí se nejen v Česku, ale i v Číně, Rusku a Indii. První generace přišla na trh v roce 1996, druhá o osm let později.