Pokuty kvůli energetickým štítkům budov po prvním lednu nehrozí

Praha - Legislativní zmatky kolem energetických štítků pro budovy mají za následek to, že pokuty budou úřady vyžadovat až od dubna, a ne od ledna, jak bylo původně v plánu. Průkaz o energetické náročnosti přitom dosud musely mít jen novostavby a rekonstruované domy. Teď bude doklad podrobnější, na dvou kartách a nově si ho bude muset pořídit každý, kdo chce prodat nebo nově pronajmout dům. Od roku 2016 to bude platit i pro byty.

Počínaje Novým rokem si bude muset každý, kdo chce prodat dům nebo ho nově pronajmout, pořídit energetický štítek. Nově ale bude Průkaz energetické náročnosti budovy na dvou kartách s fotografií a doporučením, co je třeba opravit. To hlavní ale zůstává: sedm kategorií, které určí, kolik dům nebo byt spotřebuje energie. Majitel domu tak musí počítat, že takový průzkum oprav ho vyjde řádově na deset tisíc korun.

Novinka má zájemcům o bydlení říct, jak úsporný dům je. Kolik ale zaplatí za jeho vytápění, se ze štítků nedovědí. „Mě tyhle štítky vůbec nic neříkají, mě zajímají náklady, a ne, jestli má zelený nebo červený štítek,“ komentuje energetické štítky zájemce o koupi domu Miloslav Bouček. Právě proto štítky kritizují i realitní kanceláře. Podle nich nový doklad pouze prodražuje obchod s realitami.

Kdo bude nabízet bez energetických štítků nemovitost, může po varováních dostat pokutu až sto tisíc korun. Původně měla novinka platit už od ledna. Prezident Václav Klaus ale zákon vetoval a označil ho za jeden z nejhorších a nejškodlivějších z těch, o kterých musel rozhodovat. Podle něho jen zatíží rozpočty domácností a obcí. Ty totiž budou muset mít štítky i na veřejných budovách. Kvůli legislativním zmatkům ale začnou úřady kontrolovat novou povinnou výbavu až od dubna.

Video Energetické štítky budov tématem Událostí ČT
video

Energetické štítky budov tématem Událostí ČT

Energetické štítky budov tématem Událostí ČT

U 12.12.12

Rozhovor s Petrem Holubem z iniciativy Šance pro budovy