Manipulace LIBORu se UBS nevyplatila, zaplatí až 30 miliard

Curych - Největší švýcarská banka UBS se přiznala k podvodům a omluvila se za manipulaci s úrokovou sazbou LIBOR. Úřadům ve Spojených státech a Británii za to zaplatí 1,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 28,5 miliardy korun. První pokutovanou bankou v této kauze byla britská Barclays.

UBS tak dostala za manipulaci s úrokovou sazbou třikrát vyšší pokutu než britská banka Barclays. Zároveň jde o druhou nejvyšší sankci, kterou kdy nějaká banka ve světě dostala. Rekord přitom drží britská HSBC, která musela za napomáhání k praní špinavých peněz  zaplatit 1,92 miliardy dolarů.  

Michael Hewson, analytik, CMC Markets

„Banky by měly mít vytyčené jasné hranice, kam až mohou ve svém chování zajít. Ale regulátoři by zároveň měli být opatrní, aby pokuty nebyly příliš vysoké.“ 


Podle obchodního ředitele společnosti Conseq Lukáše Váchy ale nefixlovala určitě jen UBS. „Hlavní problém bych viděl v systému, zejména pak v systému jakým je sazba LIBOR stanovována. Libor je stavěna na základě kotací, které nejsou podloženy reálnými transakcemi. Je na ni fixováno více než 350 tisíc miliard transakcí a cenných papírů,“ popisuje Vácha.

(Nejen) UBS hýbala LIBORem až pět let

UBS přiznala, že s londýnskou mezibankovní sazbou LIBOR manipulovala v letech 2005 až 2010. Podle úřadů bylo do těchto aktivit zapojeno nejméně 45 lidí. „Hluboce litujeme našeho nepatřičného a neetického chování. Sebevětší zisk není důležitější než pověst naší společnosti,“ prohlásil generální ředitel UBS Sergio Ermotti. 

Video Pokuta pro UBS
video

Pokuta pro UBS

Pokuta pro UBS

1912

Komentář obchodního ředitele společnosti Conseq Lukáše Váchy

Komu všemu musí UBS platit?

  • Největší část z téměř 30miliardové pokuty odvede UBS americkým úřadům.
  • Britskému Úřadu pro finanční služby banka zaplatí v přepočtu necelých pět miliard korun (160 milionů liber).
  • Také švýcarskému Úřadu pro dohled nad finančními trhy odevzdá zhruba 1,2 miliardy (59 milionů franků). 
Zdroj: BBC

Švýcarská banka se doznala také k tomu, že manipulovala sazby Euribor a Tibor. Z těch se odvozují výpůjční sazby v eurozóně, respektive v Japonsku. Londýnská mezibankovní sazba LIBOR se používá jako měřítko pro mnoho finančních transakcí ve světě. Její hodnotu určuje každý den Britská bankovní asociace, a to na základě sazeb, které jí nahlásí členské banky.