Babišovo impérium se rozrostlo o síť zemědělských komodit v Maďarsku

Praha – Ke konci listopadu dokončila skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše převzetí distribuční sítě zemědělských komodit od maďarské firmy IKR Zrt. Kupní cenu ale Agrofert neuvedl, nicméně letošní obrat převzatých aktivit dosáhne zhruba 2,7 miliardy korun a do Babišova holdingu přejde 445 zaměstnanců. Přebírané firmy hospodaří na více než 7 000 hektarech půdy a věnují se hlavně chovu prasat a zpracování vepřového.

Obchodní jednání trvala dva roky. Letos v květnu byla podepsána kupní smlouva o převodu všech aktivit maďarské firmy s výjimkou distribuce a servisu zemědělské techniky na společnost IKR Agrár, člena skupiny Agrofert. Transakci následně schválily příslušné antimonopolní úřady i obchod financující banky, vyplývá z tiskové zprávy.

Díky transakci skupina Agrofert získala vlastní distribuční a obchodní síť pokrývající celé území Maďarska a stala se jednou z hlavních firem na maďarském trhu působící v této oblasti, uvedla firma.


Jak již v tomto týdnu Babiš uvedl, nekonsolidované tržby skupiny Agrofert by v letošním roce měly meziročně vzrůst o 15 až 20 procent a přesáhnout poprvé ve dvacetileté historii 200 miliard korun. Zisk však bude meziročně nižší. Hrubý provozní zisk (EBITDA) by se měl pohybovat kolem 13,5 miliardy Kč, což by bylo asi o miliardu méně než loni. V příštím roce neustále se rozšiřující skupina čítající přes 200 firem podle Babiše nejspíše zmírní tempo svého rozšiřování. Investovat hodlá zhruba devět miliard Kč, a to především do již vlastněných společností. Nových akvizic by tak mělo být méně než letos.

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Skupina podniká také v lesnictví, obchoduje rovněž se zemědělskou technikou. Se svými 27 000 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům.   

Babiš bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku. Loni jej americký časopis Forbes na svém žebříčku miliardářů zařadil na 937. místo na světě s odhadovaným majetkem jedné miliardy dolarů (zhruba 20 miliard Kč). Babiš loni založil hnutí ANO 2011, se kterým se chce zúčastnit řádných parlamentních voleb v roce 2014.