Dohody o odvrácení fiskálního útesu zatím nebylo dosaženo

Washington - Bez dohody skončila jednání amerických politiků o odvrácení fiskální krize, která hrozí Spojeným státům od zítřejší půlnoci místního času (úterý 06:00 SEČ). Rokování budou pokračovat na Silvestra. „Existuje stále velký rozdíl mezi postoji demokratů a republikánů. Máme stále čas dosáhnout dohody a máme v úmyslu dále jednat. Vrátíme se (k jednacímu stolu) v pondělí v 11:00,“ prohlásil po nedělních rozhovorech s republikány šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid. Americký prezident Barack Obama ale stále doufá, že politici překonají neshody a dohodnou se na odvrácení fiskální krize. Prezident v rozhovoru pro televizi NBC varoval, že neúspěch jednání by negativně zasáhl finanční trhy.

Jablkem sváru je dlouhodobé snižování rozpočtového deficitu

Spor republikánů a demokratů se vede o to, jak dlouhodobě snižovat rozpočtový deficit. Pokud se politici do úterý neshodnou, zvýší se od středy automaticky daně prakticky všem Američanům. V úhrnu to bude kolem 500 miliard dolarů (asi 9,5 bilionu Kč), což by bylo největší jednorázové zvýšení daní v historii Spojených států. Zároveň se o 109 miliard dolarů (zhruba 2,1 bilionu Kč) mají snížit státní výdaje.

Barack Obama, americký prezident:

„Doufám, že lidé během příštích 48 hodin pochopí, že bez ohledu na stranické rozdíly je naší nejvyšší prioritou zajistit, aby nestouply daně pro střední třídu. To by těžce poškodilo naši ekonomiku. Demokraté i republikáni tvrdí, že nechtějí zvýšení daní pro střední třídu. Na tom se shodujeme. Když toho dosáhneme, bude to znamenat velké zmírnění fiskálního útesu. Zabrání to těm nejhorším důsledkům.“

„Jsme nyní v bodě, kdy už za pár dnů bude platit zákon, podle něhož se daňová sazba každému Američanovi zvýší,“ upozornil prezident Barack Obama. „Na výplatní pásce každého Američana bude mnohem nižší částka. A to by bylo pro naši ekonomiku špatné. Kongres tomu stále ještě může zabránit, pokud bude jednat hned.“

Na růstu hrubého domácího produktu Spojených států se asi ze 70 procent podílejí spotřebitelské výdaje. Pokud tedy lidem zbude v peněženkách méně peněz, lze předpokládat, že budou i méně utrácet.

Obama: Chci ochranný balík pro střední třídu

Obama vyzval členy Kongresu k vypracování návrhu - zákonodárci o něm mají hlasovat na Silvestra. Zvýšení daní a masivní škrty by pocítila hlavně střední a nižší třída. „Pokud k dohodě nedojde včas, vyzvu Senát k okamžitému hlasování o balíku opatření, který by ochránil střední třídu před zvýšenými odvody a prodloužil podporu v nezaměstnanosti pro lidi bez práce,“ uvedl Obama.

Podle anonymního zdroje z blízkosti republikánů jsou si ale obě politické síly stále velmi vzdáleny, jakkoli jim zbývá málo času. Jiný zdroj dodal, že většina z toho, o čem se jednalo, bude znamenat pouze přechodné řešení. To potvrzuje i ekonom Bricklin Dwyer: „Dočasná záplata neposkytne jistotu na víc než 6 měsíců. Je to jen dočasné prodloužení věcí, jako je podpora v nezaměstnanosti, ale investory to nijak neuklidní.“