S pomazánkovým máslem se rozloučíme v půlce roku

Praha - S pomazánkovým máslem bychom se měli podle ministerstva zemědělství rozloučit v polovině letošního roku. Poté by se výrobek mohl jmenovat například „české pomazánkové“ nebo „tradiční pomazánkové“. Přejmenování výrobku nařídil Česku Soudní dvůr EU v polovině října. Pokud by Česko na přejmenováni nepřistoupilo, mohly by mu hrozit sankce. Podle průzkumu si většina Čechů myslí, že by se unie měla zabývat důležitějšími věcmi.

Podle EU se český produkt nemůže jmenovat pomazánkové máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku a není tak v souladu s unijními předpisy. Podle nich lze výrazem „máslo“ označovat jen ty produkty, u nichž tvoří mléčný tuk nejméně 80 procent. Problém je v tom, že české předpisy jsou mnohem tolerantnější, neboť umožňují toto označení používat u výrobků obsahujících nejméně 31 procent mléčného tuku.  

Česku hrozí sankce

Soud uvedl, že Česko musí vyhovět rozsudku v co nejkratší době, blíže termín nekonkretizoval. Pokud tak neučiní, může ho komise znovu zažalovat. Tentokrát však může navrhnout, aby soud rozhodl o uvalení peněžitých sankcí. Češi se už dříve pokusili pro pomazánkové máslo vyjednat výjimku, kterou však komise zamítla. Praha neuspěla ani se žádostí o to, aby pomazánkové máslo dostalo označení zaručená tradiční specialita. To je udělováno k propagaci tradičních výrobků se specifickým charakterem a chuťovými a technologickými vlastnostmi. 

Češi: unie by měla řešit podstatnější věci

Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnila v listopadu firma STEM/MARK, bezmála dvě třetiny obyvatel Česka s přejmenováním výrobku nesouhlasí. Nejčastěji argumentují tím, že je označení tradiční a srozumitelné. Často si také myslí, že by do podobných věcí neměla Evropská unie zasahovat a měla řešit podstatnější věci, než jsou lokální názvy výrobků. 

Ministerstvo zemědělství: vyhláška nabyde účinnosti asi v polovině roku 2013

Novelu vyhlášky pro mléko a mléčné výrobky reagující na verdikt soudu nyní připomínkuje ministerstvo zemědělství. „Konečné stanovisko ministerstva zemědělství k novému názvu bude představeno po schválení a ukončení vnitřního připomínkového řízení,“ uvedl mluvčí ministerstva Jan Žáček. „Vzhledem k povinnosti notifikace příslušné vyhlášky Evropské komisi lze předpokládat nabytí účinnosti asi v polovině roku 2013,“ dodal. 

Čeští mlékaři boj o zachování původního názvu výrobku přesto zatím nevzdali. „My ještě stále bojujeme, ale to je spíše jenom zbožné přání,“ uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Podle něj Česko po zveřejnění verdiktu soudu znovu podalo do Bruselu žádost o zařazení pomazánkového másla na seznam zaručených tradičních specialit EU. 

„Pomazánkové“ bude i nadále

Podle ředitele Choceňské mlékárny Pavla Marka, kterému se jako ostatním mlékařům požadavek EU nelíbí, by nový název měl každopádně i nadále obsahovat slovo „pomazánkové“. To figurovalo ve většině předkládaných návrhů, z nichž některé se objevovaly častěji než ostatní. „Předpokládám, že jeden z těch termínů české pomazánkové nebo tradiční pomazánkové by to mohl být,“ řekl. 

Přejmenování by pro mlékaře každopádně znamenalo náklady navíc, které by si vyžádala změna obalů. Mlékaři se každopádně shodují na tom, že by v potravinářské legislativě měly zůstat pro výrobek stejné parametry i po jeho případném přejmenování.