Stát přichází kvůli odpočívadlům o stamiliony

Praha - Ředitelství silnic a dálnic podalo první dvě žaloby kvůli pronájmu odpočívadel. S informací přišly Hospodářské noviny. Pronájem se už dřív ukázal jako nevýhodný. Ředitelství zatím neřeklo, kterých konkrétních odpočívadel se žaloby týkají. Dá se ale předpokládat, že jde o ty, v jejichž pronájmech figuroval bývalý výkonný ředitel společnosti Michal Hala.

Stát kvůli nevýhodným smlouvám, které byly uzavřeny za éry bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Haly, přichází o stovky milionů korun. „Ty podmínky pronájmu jsou neúnosné,“ uvedl ředitel ŘSD David Čermák. ŘSD některé smlouvy uzavřelo na 50 let, u kratších pronájmů se v některých případech smlouvy automaticky obnovují.

Průměrná cena pronájmu odpočívadla s benzinovou pumpou je podle ŘSD 1 500 korun denně, tedy několikanásobně méně než například v Rakousku. Stát navíc smlouvy prakticky nemůže vypovědět. ŘSD zatím nechce sdělit, kterých dvou konkrétních odpočívadel se první žaloby týkají. S některými nájemci podle Hospodářských novin ŘSD dál jedná. Podle analýzy ale stát nemá šanci vypovědět bez souhlasu pronajímatelů. „Řešení soudní cestou je až poslední možnost, pokud ztroskotají veškeré způsoby, jak narovnat smluvní vztahy dohodou,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. 

Video Reportáž Jaroslava Zouly
video

Reportáž Jaroslava Zouly

Bývalý výkonný ředitel ŘSD Michal Hala je kvůli pronájmům odpočívadel obviněn z korupce a podvodu. Ve vazbě strávil osm měsíců. S ním je kvůli pronájmům stíhán i bývalý ředitel společnosti Petr Laušman, právník Robert Wolf a podnikatel Jiří Neužil. Podle policie státu způsobili stamilionové škody.