Automobilová výroba zažívá v Česku v posledních letech boom

Praha – V minulém roce se v tuzemsku vyrobilo 1,174 milionu osobních automobilů, což je po roce 2011 druhý nejlepší výsledek od vzniku Česka, ale i Československa. Proti roku 2010 byla výroba v roce 2012 vyšší o 9,5 procenta, za 10 let se produkce zvýšila více než 1,6 krát. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu.

Výroba osobních aut v Česku loni poklesla o 1,7 procenta na 1,174 milionu vozů. Vývoj v jednotlivých tuzemských automobilkách byl podle ředitele sdružení Antonína Šípka rozdílný. To se projevilo na změně jejich podílu. Zatímco Škoda Auto si udržela podíl téměř 56 procent, nošovická Hyundai díky růstu produkce posílila o téměř 5 procentních bodů na 26 procent, naopak podíl TPCA klesl o čtyři procentní body na 18 procent.

Krize na evropských trzích Česku tolik neuškodila

Celkem bylo v Česku vyrobeno 1,181 motorových vozidel. „Český automobilový průmysl prokázal i ve složitých podmínkách roku 2012 svou konkurenční schopnost. Pokles celkové výroby vozidel oproti rekordnímu roku 2011 pouze o 1,6 procenta je možno v současné situaci na evropských trzích považovat za úspěch,“ uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

Výroba automobilu v nošovické továrně Hyundai
Zdroj: Hyundai

„Vzhledem k tomu, že evropský trh osobních automobilů i nákladních vozidel poklesl v roce 2012 o více než sedm procent a výhledy pro rok 2013 nejsou příliš optimistické, je logické, že letošní čísla o výrobě vozidel v ČR budou do jisté míry ovlivněna vývojem prodejů, především na trzích jednotlivých evropských zemí,“ dodal Jahn.

Celková hospodářská situace v Evropě má podle něj dopad i na další průmyslové obory, takže domácí automobilový průmysl se bude i nadále podílet zhruba 20 procenty na průmyslové produkci i exportu ČR.

Video Komentář Antonína Šípka
video

Komentář Antonína Šípka

Výroba ostatních motorových vozidel

Výroba autobusů se snížila o téměř desetinu na 3 217 vozidel, což je třetí nejlepší výsledek v historii. Iveco zvýšilo podíl o dva body na téměř 86 procent, SOR naopak ztratil a měl podíl 13 procent.

U nákladních vozidel vzrostla výroba v souhrnu o 12 procent na 1 454 aut především růstem produkce ve společnosti Avia Ashok Leyland Motors. Proti roku 2011 zvýšila Avia výrobu o 60 procent.

Produkce motocyklů v týnecké Jawě se zdvojnásobila na 2 319 strojů. Růst výroby u firmy Jawa Moto pokračoval již třetí rok za sebou.