EPH zaplatí za 49 procent slovenských plynáren 2,6 miliardy eur

Frankfurt/Paříž/Praha – Česká společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) zaplatí německé firmě E.ON a francouzské GDF Suez za jejich podíly v plynárenské společnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) celkem 2,6 miliardy eur (66,5 miliardy korun). Firmy by se měly podělit rovným dílem – každá obdrží za svůj podíl 24,5 procenta 1,3 miliardy eur.

Prodej téměř polovičního podílu ve slovenských plynárnách, jejichž většinovým majitelem je stát, by měl být dokončen v příštích několika týdnech. Po dokončení transakce tedy bude stát vlastnit 51 procent podniku, zbývajících 49 procent český EPH. Slovenská vláda schválila prodej akcií již loni v prosinci.

„Jsem pevně přesvědčen, že EPH je velmi vhodným strategickým partnerem pro stát i SPP a přispěje k tomu, aby Slovenský plynárenský priemysel úspěšně čelil negativním trendům v klíčovém segmentu přepravy zemního plynu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel EPH Daniel Křetínský.

Skupina J&TMichal Šnobr, analytik J&T Banky:

„Považuji tu částku za celkem přiměřenou. Důležitější ale je, jak to bude s cenotvorbou – a to zatím úplně přesně nevíme. Měla by zřejmě zůstat v rukou slovenského státu nebo by minimálně měly posílit jeho pravomoci – a to bude z pohledu hodnocení ceny klíčová záležitost.“


„Na základě této transakce EPH razantně vstupuje do segmentu plynárenství, dále posiluje přítomnost v regulovaných a kontrahovaných aktivech a současně se stává jednou z největších středoevropských energetik,“ doplnil šéf holdingu.

Vstup EPH do slovenských plynáren by mohl otevřít cestu k tomu, aby oba podniky společně usilovaly o koupi českého provozovatele plynovodu NET4GAS. O firmu se nyní uchází samotný EPH, slovenský ministr hospodářství Tomáš Malatinský ale v prosinci v rozhovoru pro Hospodárske noviny uvedl, že slovenská vláda chce do transakce zapojit i SPP.

E.ON na slovenském trhu zůstane

E.ON a GDF Suez vlastní podíl v SPP prostřednictvím společného podniku Slovak Gas Holding (SGH) od roku 2002. Kromě podílu 49 procent mají rovněž manažerskou kontrolu ve firmě.

Video Komentář Michala Šnobra
video

Komentář Michala Šnobra

„Prodej podílu v SPP nám umožní dosáhnout našeho cíle odprodeje majetku před plánovaným termínem,“ komentoval obchod generální ředitel E.ON Johannes Teyssen. Upozornil také, že i po prodeji podílu v SPP zůstane jeho firma aktivní na slovenském energetickém trhu, kde má rovněž podíl v podniku Západoslovenská Energetika (ZSE). Ta dodává elektřinu téměř jednomu milionu zákazníků a provozuje distribuční síť v délce více než 35 000 kilometrů.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP)Slovenský plynárenský priemysel (SPP) je lídrem na slovenském trhu dodávek zemního plynu. Je rovněž klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do Evropy. SPP má přibližně čtyři tisíce zaměstnanců.

Energetický a průmyslový holding (EPH)Energetický a průmyslový holding (EPH) je největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny v Česku. Akcionáři EPH jsou skupina PPF s podílem 44,44 procenta, J&T s podílem 37,04 procenta a Daniel Křetínský, který vlastní 18,52 procenta akcií.