V Česku se prodávaly hamburgery s koňským masem

Londýn - Britský řetězec Tesco musel stáhnout z prodeje mražené hovězí hamburgery. Testy DNA potvrdily, že obsahují koňské maso. Výrobky pocházely z továren v Británii a Irsku. Objevený podíl koniny nebyl velký, jeden vzorek ale obsahoval až 29 procent. Irský ministr zdravotnictví chce nechat vyšetřit, jak se koňské maso do hamburgerů dostalo. O pochybení napsal The Telegraph. Hamburgery se přitom prodávaly i v Česku. Tesco je stáhlo z prodeje a nabízí vrácení peněz.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Gerard Lacz

Česká pobočka řetězce Tesco uvedla, že přestože podle odborníků nepředstavují tyto výrobky žádné zdravotní riziko, ukončí jejich prodej. „Rozhodli jsme se je preventivně stáhnout z prodeje a nabídnout zákazníkům možnost vrácení peněz. Pokud mají doma tento výrobek a nemají k němu důvěru, stačí kontaktovat pult služeb zákazníkům v jakémkoliv našem obchodě,“ řekl mluvčí obchodů Tesco Jan W. Dvořák.

Nízké hladiny koňské DNA byly přitom zjištěny i u produktů prodávaných v britských obchodech Lidl, Aldi, Iceland a Dunnes. Ovšem výrobek s názvem Tesco Everyday Value Beef Burgers obsahoval zhruba 29 procent koňského masa.

V hamburgerech bylo nejen koňské, ale i prasečí maso 

Testy hamburgerů prodávanách na britském území zahájil irský Úřad pro bezpečnost potravin. Více než třetina masa (konkrétně 37 procent) u produktů testovaných irskými úřady obsahovala koňskou genetickou informaci. Zarážející je také to, že 85 procent všech výrobků obsahovalo i prasečí DNA.

Hamburgery z Tesca z hovězího i koňského masa
Hamburgery z Tesca z hovězího i koňského masa