Horní Rakousy: Temelín je nebezpečný energetický středověk

Linec - Rakouská spolková země Horní Rakousy se pokusí všemi prostředky zabránit dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer tak kritizoval české ministerstvo životního prostředí za rozhodnutí, kdy vydalo na stavbu třetího a čtvrtého bloku jihočeské jaderné elektrárny kladný posudek. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se proti rakouské kritice ohradil.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Sean Gallup

„Využijeme všechny prostředky k tomu, abychom ukončili nebezpečný energetický středověk u našich hranic,“ prohlásil Pühringer, jehož spolková země sousedí s Jihočeským krajem. Hornorakouský hejtman také prohlásil, že je v kontaktu se spolkovým ministrem životního prostředí Nikolausem Berlakovichem a snaží se zjistit, jaké možnosti Horní Rakousy ve sporu o Temelín mají.

Právními kroky pohrozil Česku také hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober. „Povolení (vydané ministerstvem životního prostředí) je zcela absurdní, protože ani není jasné, jaký typ reaktoru bude použit, a řízení (o Temelínu) je v rozporu s evropským právem,“ prohlásil.

Hornorakouský hejtman Josef Pühringer:

„Česko zjevně trvá na tom, že bude z pohledu energetické politiky patřit mezi poslední země včerejška. Česká vláda (svým rozhodnutím) bohužel prokázala, že ji lekce z Fukušimy bez povšimnutí minula.“


Ministr Berlakovich uvedl, že usiluje o to, aby česká strana umožnila zahraničním účastníkům podílet se na dalších schvalovacích procedurách.

Český ministr Chalupa se ale proti rakouské kritice ohradil. „Trváme na tom, že proces byl férový, spravedlivý, otevřený a plně odborný v souladu s nejlepší celosvětovou praxí,“ uvedl Chalupa k posouzení vlivu dostavby Temelína na životní prostředí. „Žádnou chybu jsme neudělali. Rozhodnutí je správné a seriózní.“

Hornorakouští politici kritizují temelínskou elektrárnu dlouhodobě

Hornorakouská vláda v Linci v minulosti chtěla žalovat českou energetickou společnost ČEZ za to, že údajně ignorovala námitky spolkové země proti Temelínu. Loni v říjnu ale rakouský nejvyšší soud tuto žalobu s definitivní platností zamítl.

ČEZ chce v Temelíně vystavět další dva jaderné reaktory, čímž by se výkon elektrárny více než zdvojnásobil.

O zakázku za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se ucházejí česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, americko-japonská společnost Westinghouse a francouzská Areva, kterou ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025.