Slovensko se loučí s kuponovou privatizací

Bratislava - Letos mají lidé na Slovensku poslední možnost, kdy mohou bezcenné akcie z kuponové privatizace převést zdarma na Fond národního majetku (FNM). Platí to i pro více než 22 tisíc českých občanů, kteří získali podíly ve slovenských podnicích a fondech. Každý rok musí za vedení účtu cenných papírů platit 300 až 5 000 korun.

Když se na začátku 90. let rozbíhala kuponová privatizace, žili Češi a Slováci ještě ve společném státě. Mnoho českých občanů tehdy získalo akcie podniků ze Slovenska. Po rozpadu federace účty majitelům spravovalo místní středisko cenných papírů. Fondy a podniky ale krachovaly, akcie ztrácely cenu a jejich vlastníci zase zájem. „Dokud jim centrální depozitář nezačal posílat faktury za vedení účtů, tak se Češi vůbec nestarali o to, jaké akcie na Slovensku mají,“ podotkla Elena Osuská, generální ředitelka firmy obchodující s cennými papíry, RM-S Market.

Občas se stane, že tyto cenné papíry vlastníkovi nějaké peníze vydělají. Většinou už ale akcie žádnou cenu nemají. To je i případ pana Vlada, který investoval s fondem, jehož jméno už dávno zapomněl. „Přišly mi dvakrát výpisy, dostal jsem směšných 50 korun. A od té doby nic. Asi tak investovali, že to ztratilo hodnotu,“ míní majitel akcií z kuponové privatizace.

I když jsou akcie bezcenné, musí majitel platit za vedení účtu, na kterém leží. Pokud se tomu chtějí jako Vlado vyhnout, mohou cenné papíry zdarma převést na FNM, který za ně poplatky za poslední tři roky uhradí. „Roční poplatek za vedení účtu je 0,045 procenta z ceny cenných papírů. Minimálně však 10 a maximálně 165 eur bez DPH,“ konstatovala Dagmar Kopuncová z Centrálního depozitáře cenných papírů SR.

Na Slovensko Češi kvůli převodu osobně nemusí - jaké akcie přesně mají, zjistí přes internet nebo po telefonu. Převod za ně mohou vyřídit dvě společnosti. „Od začátku procesu převedly akcie na FNM téměř 4 tisíc občanů České republiky,“ řekla Osuská.

Tuto možnost ale mají Češi i Slováci jen do konce roku 2013. Pak už se neobchodovatelných cenných papírů zbaví jen těžko - povinnost platit za vedení účtu jim ale zůstane.