MMF: Světová ekonomika poroste rychleji, eurozóna dál v recesi

Washington - Výraznější globální růst předpovídá v aktualizovaném výhledu světové ekonomiky Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle něj letos ekonomika zrychlí růst na 3,5 procenta. Eurozóna zůstane naopak v recesi. Měnový fond jí předpovídá pokles o 0,2 procenta. V podzimním výhledu loni v říjnu se přitom MMF domníval, že se eurozóna už letos vrátí k mírnému růstu.

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Maximilian Schönherr

Loni globální ekonomika vzrostla o 3,2 procenta. „Předpokládáme, že růst globální ekonomiky během roku 2013 zrychlí, neboť očekáváme, že odezní faktory, které stály za slabou aktivitou,“ píše se ve zprávě měnového fondu. „Toto zrychlení ale bude pozvolnější, než jsme se loni v říjnu domnívali ve Výhledu světové ekonomiky (WEO),“ stojí dále ve zprávě.

Známky krize odeznívají, rizika jsou ale podle MMF stále značná. Tahounem růstu budou letos mladé tržní ekonomiky a rozvojové země, solidní růst ale měnový fond očekává i ve Spojených státech.

Globální růst ale bude citelně brzdit eurozóna, která se z hospodářské recese nevymaní dřív než příští rok. Větší prohlubování krize sice podle MMF není pravděpodobné, nutné je ale zabránit riziku prodlužování stagnace, pokud by se nepokračovalo v reformách.

Německá ekonomika má růst pomaleji

Pomaleji, než měnový fond předpovídal na podzim, poroste letos například Německo, tedy hlavní představitel eurozóny. Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se přitom nyní výrazně zlepšila. Ukázal to index mannheimského institutu ZEW, jehož hodnota za leden vzrostla na 31,5 z prosincových 6,9 bodu. Dostala se tak nejvýše od května 2010. Index vzrostl už druhým měsícem v řadě a naznačuje, že krize v eurozóně už nemá na německou ekonomiku tak negativní vliv, jaký měla koncem loňského roku.

Itálie a Španělsko podle MMf zůstanou v recesi, která bude hlubší, než fond čekal. Proti loňsku zrychlí Čína, růst se ale na předkrizovou úroveň zatím nevrátí.

MMF rovněž zdůraznil, že prioritou pro Spojené státy je, aby došlo „k dohodě ohledně důvěryhodného střednědobého fiskálního konsolidačního plánu, zaměřeného na daňové reformy.“ Zpráva také zdůraznila význam důvěryhodné střednědobé fiskální strategie v případě Japonska. MMF varoval, že bez ní „stimulační balíček nese významná rizika“.