Až 13 tisíc dobíjecích míst pro elektromobily v ČR, zní z Bruselu

Brusel - Evropská unie chce ve členských zemích zvýšit počet dobíjecích míst pro elektromobily. Mezi státy EU se jejich množství výrazně liší. Na čele jsou v tomto ohledu země jako Nizozemsko či Německo, jinde jsou však počty stanic velmi malé. Česká republika by měla mít podle plánu 13 tisíc veřejných stanic v roce 2020.  Podle dostupných informací provozovatelů jich jsou nyní zhruba dvě stovky. Snahou Bruselu je rozšířit strategii pro čistá paliva a omezit závislost na ropě, která se dováží často z velmi nestabilních regionů.

Evropské unie chce zavést do roku 2020 určitý minimální počet dobíjecích míst pro elektromobily. Komise také zdůraznila, že evropská doprava závisí z 94 procent na dovážené ropě a u tzv. čistých paliv se dostala do začarovaného kruhu. Svou pozornost totiž dosud soustředila především samotným palivům a vozidlům, nikoliv ovšem jejich distribuci. Ceny automobilů na čistá paliva jsou vysoké, není dostatek dobíjecích míst a čerpacích stanic a navíc mezi spotřebiteli není příliš velká míra přijímání tohoto pohonu.      

Z prohlášení komise:

Evropská unie„Tento návrh vyžaduje, aby každý členský stát zřídil minimální počet dobíjecích stanic, u nichž bude využívána takzvaná společná zástrčka. Cílem je zřídit nezbytný počet dobíjecích míst, aby společnosti vyráběly za přiměřené ceny automobily ve velkosériové výrobě.“


„Čína a USA plánují, že do roku 2020 bude v provozu přes šest milionů elektrických vozidel. Z hlediska Evropy se jedná o významnou příležitost pro dosažení silné pozice na rychle se rozvíjejícím celosvětovém trhu,“ řekl k tomu eurokomisař pro dopravu Siim Kalas.

Vlastní elektromobil nyní má nebo vyvíjí téměř každá automobilová značka. V Česku na elektřinu jezdí zatím zhruba 200 vozů, některé z nich využívá například městská policie a záchranná služba. Loni v tuzemsku majitelé zaregistrovali 89 elektromobilů. Nejvíce byly s převahou zastoupeny značky Peugeot a Citroën. Elektromobily v tuzemsku nabízí i Opel a v provozu je testuje domácí Škoda Auto.