Na účtech OP Prostějov chybějí stamiliony za prodej zásob

Prostějov - Na účtech zkrachovalého Oděvního podniku (OP) chybí stovky milionů korun, které dva bývalí insolvenční správci utržili z prodeje zastavených zásob. Tvrdí to Česká spořitelna (ČS), jež je zajištěným věřitelem OP. ČS požádala Krajský soud v Brně, aby před výplatou výtěžku z prodeje majetku OP tyto transakce důkladně prověřil. Jeden ze dvou bývalých správců OP ČTK řekl, že prodal pouze nábytek.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny / Tomáš Hájek

První dva správci nevedli řádně evidenci majetku, tvrdí ČS

Prodej majetku zkrachovalého OP měli od ledna 2010 postupně na starost tři insolvenční správci. ČS tvrdí, že přesné údaje o prodeji majetku OP jsou pouze od června 2011, kdy jej převzala nynější insolvenční správkyně OP Miloslava Horská. Předchozí správci Jaroslav Svoboda a Jiří Kocvrlich podle ČS nevypracovali závěrečné zprávy o své činnosti a řádně nevedli evidenci majetku, takže není zcela jasný prodej v době jejich úřadování.   

„Bývalí insolvenční správci utržili zpeněžením zastaveného majetku (zásob) prostředky v řádu stovek milionů korun. V době ukončení jejich působení však celková částka na účtech náležejících do majetkové podstaty dosáhla sotva 95 milionů korun,“ upozornili ve zprávě pro soud právníci ČS, podle nichž by výtěžek z prodeje měl být vyšší o stovky milionů korun.


ČS před výplatou peněz na svůj účet požaduje, aby byl přesně vyčíslen výtěžek z prodeje majetku OP v době fungování prvních dvou správců a také náklady na tuto činnost. Insolvenční soud by podle ČS měl vyzvat Svobodu s Kocvrlichem, aby mu předložili souhrnnou zprávu o své činnosti. 

Bývalý zvláštní insolvenční správce OP Kocvrlich ČTK řekl, že prodal pouze několik kusů nábytku v celkové hodnotě 1,6 milionu korun. „K zásobám zboží jsem nebyl vůbec připuštěn,“ uvedl Kocvrlich, podle nějž prodejny i se zásobami spadaly do kompetence správce Svobody.

Své pohledávky vůči Oděvnímu podniku nárokuje podle informací v insolvenčním rejstříku 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. ČS prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy Oděvní podnik provozoval pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí. Po prohlášení konkurzu v roce 2010 se jejich počet snížil na několik stovek.