EU poskytne během sedmi let na kulturu až 2 miliardy eur

Brusel – Připravovaný rozpočet Evropské unie na následujících sedm let počítá s tím, že evropské firmy a organizace působící v kultuře budou moci čerpat až dvě miliardy eur. Sama unie pak chce krýt jejich půjčky. České banky se ale na rozdíl od těch zahraničních takových půjček bojí. Kulturu považují za příliš rizikovou investici. Vše je teď v rukou europarlamentu, který bude o novém rozpočtu a půjčkách znovu jednat už za dva týdny.

Zdroj: Divadlo J. K. Tyla Autor: Pavel Křivánek

Divadla i festivaly v minulosti evropské peníze čerpaly, ale až po skončení projektu. „Festival, který získal tříletou podporu z evropské komise, čekal několik měsíců na třicet tisíc eur. Pokoušeli se získat překlenovací úvěr, ale až devátá banka jim ten úvěr poskytla,“ podotkla Katarína Dudáková, projektová manažerka Divadla Archa. Nyní by si mohl například organizátor akce vyjednat s bankou v Česku půjčku, ale ručit by za ni měla Evropská investiční banka. Připraveno je dvě stě milionů eur.

Evropská unie chce tímto způsobem podpořit stovky tisíc umělců. Rozhýbat se má nejen kulturní dění, ale i evropská ekonomika. „Záruky můžou podpořit malé a střední podnikatele v kulturních a kreativních odvětvích,“ uvedla europoslankyně Silvia Costa.

Kultura má větší podíl na celkovém HDP Evropské unie než automobilový průmysl. Evropská unie se proto rozhodla do kultury více investovat. Nejde jenom o kulturní organizace, ale i o podnikatele, například designéry nebo grafiky. Vše je teď v rukou europarlamentu, který bude o novém rozpočtu a půjčkách znovu jednat už za dva týdny.