Dohoda Ukrajiny a Shellu má snížit závislost země na Rusku

Kyjev/Davos - Ukrajina učinila první krok ke snížení své závislosti na dovozu plynu z Ruska. Zástupci vlády a ropné firmy Royal Dutch Shell v Davosu podepsali dohodu o těžbě plynu z břidlic v hodnotě deset miliard dolarů (191,5 miliardy korun). Dohoda o sdílení těžby je největším kontraktem na těžbu plynu z břidlic v Evropě a největší jednotlivou zahraniční investicí na Ukrajině.

„Byli jsme dnes svědky velké události. Věřím, že jsme se stali téměř příbuznými,“ řekl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč generálnímu řediteli Shellu Peteru Voserovi po podepsání dohody. Platnost dohody je 50 let.

Ukrajina loni v květnu vybrala firmu Shell za svého partnera pro rozvoj pole Juzivska na východě země. Minulý týden pak byla schválena dohoda o sdílení těžby, která odstranila poslední překážku k podpisu dohody. Podle amerického úřadu pro energetické informace EIA má Ukrajina třetí největší rezervy břidlicového plynu v Evropě, mají činit 1,2 bilionu metrů krychlových.

Ukrajinský ministr životního prostředí a přírodních zdrojů Eduard Stavickij, který dohodu podepisoval za ukrajinskou stranu, odhaduje, že z pole Juzivska by se mohlo v roce 2018 vytěžit až 20 miliard metrů krychlových plynu.

„V tuto chvíli můžeme jen odhadovat. Podle optimistického scénáře Shellu by mohlo být ročně vytěženo zhruba 20 miliard metrů krychlových, podle pesimistického nejméně sedm až osm miliard,“ řekl Stavickij v Davosu. Pokud by byl splněn optimistický odhad, plně by to podle ministra vyřešilo uspokojení poptávky plynu na Ukrajině.

Střety mezi Kyjevem a Moskvou způsobily Evropě vážné narušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu v letech 2006 a 2009. Členské země EU Bulharsko a Slovensko kvůli tomu zůstaly v době hluboké krize bez plynu.

Rusko a Ukrajina se stále přou kvůli podmínkám dodávek ruského plynu z roku 2009. Dohodu dojednala bývalá premiérka Julija Tymošenková a nyní si kvůli ní odpykává trest vězení. Ukrajina podle desetileté dohody z roku 2009 v současné době platí zhruba 430 dolarů (více než 8 200 korun) za 1 000 metrů krychlových ruského plynu.