Samsung má rekordní zisk, zvyšuje náskok před Applem

Soul - Zisk jihokorejského koncernu Samsung Electronics meziročně narostl o 76 procent. Ve čtvrtém čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem více než sedm bilionu wonů (asi 126,3 miliardy korun). Zisk více než zdvojnásobila mobilní divize, která je pro firmu klíčová. Potvrzuje se tak, že Samsung dál zvyšuje náskok před svým úhlavním rivalem, americkou společností Apple.

Zdroj: ISIFA Autor: Justin Sullivan/Getty Images

Provozní zisk, který je přesnějším měřítkem úspěšnosti firmy, se zvýšil dokonce o 89 procent, a vystoupil tak na nový rekord 8,84 bilionu wonů (asi 158,7 miliardy korun). Tržby vzrostly o 19 procent na 56,06 bilionu wonů (zhruba jeden bilion korun). Divize mobilních přístrojů, která vyrábí i smartphony a počítačové tablety, zisk více než zdvojnásobila. Pomohla k tomu širší nabídka smartphonů, od nejlevnějších až po ty nejdražší. Tato divize se na celkovém zisku firmy podílela asi z 62 procent, před rokem to bylo asi 55 procent. 

„Samsung je hvězda - táhne ho hlavně silná poptávka po populárních modelech Galaxy. Do celého světa vyexpedoval rekordní počet svých smartphonů - přes 396 milionů a ovládl tak třetinu mobilního trhu. Tím si upevnil svou vedoucí pozici,“ říká analytik Neil Shah.


Samsung nezveřejňuje počet prodaných smartphonů, analytici ale odhadují, že jich ve čtvrtletí prodal asi 63 milionů. Konkurenční Apple tento týden sdělil, že v minulém čtvrtletí odeslal prodejcům 47,8 milionu smartphonů iPhone, což byl sice rekord, zároveň to ale byl horší výsledek, než čekali analytici.

V posledním čtvrtletí je Samsung opatrnější, omezuje investice

Poprvé od finanční krize ale Samsung zaujal opatrný postoj a plán investic na letošní rok nechal na loňské úrovni 23 bilionů wonů (asi 413 miliard korun). To byl nový rekord, nicméně výsledková zpráva odhalila, že v posledním čtvrtletí už firma začala investice omezovat. K opatrnosti firmu vede slabší poptávka po osobních počítačích a předpokládaný pokles tempa růstu prodeje smartphonů.

Samsung je klíčovým dodavatelem počítačových čipů a mezi jeho zákazníky patří rovněž Apple, ačkoliv je to ve výrobě smartphonů a tabletů jeho hlavní konkurent. Apple, s nímž Samsung vede řadu patentových sporů, už avizoval, že paletu dodavatelů rozšíří, a bude tedy méně nakupovat od Samsungu. Ve svém oboru patří Samsung mezi firmy, které investují nejagresivněji. S výjimkou roku 2009 Samsung zvyšoval objem plánovaných investic nepřetržitě od roku 2004. Samsung se stal největším výrobcem smartphonů loni, kdy předstihl svého konkurenta Apple. Od té doby náskok jen zvyšuje.


Video Reportáž Lucie Müllerové
video

Reportáž Lucie Müllerové