Microsoft strádá, zpomalil prodej kancelářských programů

Seattle - Zisk americké společnosti Microsoft meziročně poklesl asi o čtyři procenta. Na vině byl slabší prodej kancelářských programů Office, kde firma chystá novou verzi. Naopak prodej nového operačního systému Windows 8 byl solidní, ale podle expertů nijak oslnivý. Ve druhém fiskálním čtvrtletí tak měla společnost zisk vyšší než šest miliard dolarů (asi 122,7 miliardy korun).

Výsledek ostře kontrastuje se situací v 90. letech, kdy byl Microsoft nezpochybnitelným králem počítačového softwaru a každá nová verze Windows katapultovala tržby i zisk. To už dnes neplatí, zájem o mobilní přístroje vytvořil nové ikony, kterými jsou především Apple a Google. 

„Nic nenasvědčuje tomu, že by Windows 8 byl trhákem,“ upozornil analytik Andrew Bartels ze společnosti Forrester Research. „Proti minulosti, kdy každý nový operační systém znamenal skok v tržbách, teď nic takového vidět není,“ dodal. Akcie Microsoftu v reakci na výsledky oslabily o 1,5 procenta na 27,23 USD. Zůstávají tak v blízkosti ročního minima, v průběhu roku se ale kurz pohyboval ve velmi úzkém pásmu od zhruba 26 do 33 dolarů. 

Zisk na akcii činil 76 centů, a snížil se tak z předchozích 78 centů, kde byl před rokem. Mírně ale překonal odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali pokles na 75 centů na akcii. Tržby ale v souladu s očekáváním o tři procenta vzrostly a činily 21,5 miliardy dolarů (asi 412,2 miliardy korun).