Americkému Silicon Valley roste konkurence v Keni

Nairobi - Nejslavnějšímu centru byznysu a techniky - kalifornskému Silicon Valley - roste konkurence v africké Keni. Do třiceti let tam má vzniknout vývojové centrum Konzo pro čtvrt milionu nejlepších mozků z regionu. Projekt s významnou podporou keňské vlády budou financovat hlavně zahraniční investoři.

Centrum Konzo roste 70 kilometrů od hlavního města Nairobi. Vykolíkováno má celkem 5 tisíc hektarů. Zhruba 14,5 miliardy amerických dolarů má z Konza během 20 let udělat jedno z nejúspěšnějších měst Afriky i světa.

„Už teď patříme po Jižní Africe a Egyptu mezi tři nejvyspělejší země Afriky. Máme inovace, stavíme tenhle komplex, máme podporu vlády a otevřenou obchodní politiku. Zahraniční investoři už o nás dobře vědí,“ konstatovala generální ředitelka keňské rozvojové ICT komise Eunice Kariukiová.

Už za tři roky má centrum nabídnout práci zhruba pro 20 tisíc počítačových odborníků. V roce 2030 to bude pak desetkrát tolik. Většina z nich by navíc podle plánů zakladatelů měla vzejít z místních škol, univerzit a výzkumných středisek, které budou důležitou součástí Konza. „Nechceme, aby Konzo bylo centrem, kde bude všechno bohatství, infrastruktura a peníze, ale žádní Keňané, nýbrž jen samé zahraniční společnosti a pracovníci. Chceme tu mít odborníky z regionu,“ podotkl manažer Mlab John Kieti.

Světoví analytici potvrzují, že jich přibývá. Černý kontinent totiž dohání technologickou mezeru oproti zbytku světa. Například mobilní komunikace se tu rozvíjí nejrychleji na světě. Teď je v Africe skoro 740 milionů telefonů. Jeden přístroj tak připadá na tři ze čtyř obyvatel kontinentu.

Kariuki Gathitu, podnikatel ve vývoji technologií:

„Technologie teď do Afriky pronikají ve velkém, hlavně v mobilním pokrytí je na vysoké úrovni. Je vlastně naše výhoda, že teď zavádíme rovnou nejvyspělejší technologie a nemusíme jít cestou transformace jako vyspělé státy.“


Keňa je nejsilnější ekonomikou východní Afriky a vládní plán s názvem Vize 2030 ji má dál významně posunout. Centrum v Konzu je jeho důležitou součástí - vláda bude přímo financovat 5 procent nákladů.