Libanon láká turisty, ceny srazil kvůli Sýrii na polovic

Bejrút – Libanon láká zahraniční cestovatele na poloviční ceny zájezdů i letenek. Turistiku v zemi totiž poškozuje občanská válka v sousední Sýrii, a tak i libanonské úřady vyrazily do boje pomocí slev. 

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: NABIL MOUNZER NABIL MOUNZER

Do konce února v Libanonu výrazně zlevnily hotely, letenky i nakupování v tamních obchodních centrech. Kampaň odstartovala v polovině ledna a podle ministra turistiky je to na přílivu turistů poznat už teď. 

„Výsledky vůbec nejsou špatné. Lidé si rezervují letenky, ne všechny jsou za polovic, ale dostanou třeba speciální balíček - s hotelem na tři, čtyři dny za bezkonkurenční cenu,“ říká libanonský ministr turismu Fady Abboud. 

Mohammed Srouji, majitel obchodu

„Na naší ulici nabízíme slevy dokonce vyšší než 50 procent. Ekonomická situace je špatná, a tak ceny jdou pořád dolů. Libanonci mají sotva na jídlo, už vůbec ne na drahé věci, takže turisty opravdu potřebujeme.“ 


Turistika v Libanonu za poslední rok klesla o 15 procent a nedaří se ani exportu. Většina zemí Perského zálivu své občany varovala před cestou do země hned poté, co v sousední Sýrii vypukly první nepokoje. Libanon navíc přišel o většinu z 600 tisíc Arabů, kteří tam každoročně jezdili právě přes Sýrii. 

Video Slevy v Libanonu
video

Slevy v Libanonu

„Návštěvníci z Perského zálivu se bojí do Libanonu jezdit. Bylo jim řečeno, nehledě na to, jestli to je, nebo není pravda, že jim taky hrozí riziko únosu. My se je jako vláda snažíme ujistit o bezpečnosti,“ dodává libanonský ministr turismu Abboud. 

Libanonské ekonomice se přitom od krize v roce 2008 nebývale dařilo, když rostla o sedm až devět procent ročně. Jenže loni došlo ke zpomalení na 1,5 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu ale investory spíš než konflikt v Sýrii odradila špatná politika vlády.