Finanční ústava nemá prováděcí zákon, varuje Sobotka

Praha - Opoziční sociální demokracii před sněmovní debatou o ústavním zákoně o finanční odpovědnosti vadí, že k této normě zatím chybí prováděcí zákon. V diskusi v televizi Prima Family na to dnes upozornil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) připustil možnost změn v ústavním zákoně tak, aby norma získala ústavní většinu, tedy i hlasy přinejmenším části opozice.

„Neradi bychom udělali stejnou chybu jako u prezidentské volby,“ poznamenal předseda ČSSD Sobotka. Jeho strana proto prý bude ve sněmovně apelovat na vládu, aby prováděcí zákon k finanční ústavě předložila co nejdříve. Loni poslanci vložili do ústavy přímou volbu hlavy státu, dlouho však nebylo jasné, jak konkrétně bude prezident volen, protože chyběl právě prováděcí zákon.

O podobě finanční ústavy vedli diskusi zástupci všech stran při přípravě zákona na půdě ministerstva financí. Jeho šéf Kalousek dnes připustil, že „jisté obavy týkající se absence prováděcího zákona jsou na místě“. 

Finanční ústava by měla začít platit od roku 2014

Ilustrační fotoVláda loni v říjnu finanční ústavu schválila. Mezi základní prvky normy patří stanovení maximálního limitu pro výši vládního dluhu a vznik Národní rozpočtové rady. Obsažena v něm je dluhová brzda, která stanoví, že pokud veřejný dluh stoupne na 50 a více procent hrubého domácího produktu (HDP), bude muset vláda požádat o vyslovení důvěry.

Vláda by měla aktivní opatření uskutečnit již při překročení hranice veřejného dluhu 40 procent HDP. Právě tato hranice už je nyní fakticky překročena, podle Kalouska je ale vláda přesvědčena, že ona aktivní opatření už nyní činí. Návrh obsahuje seznam opatření, která mají být uskutečněna při určitých pásmech zadlužení od 40 procent HDP výš.


Opozice a koaliční strany se nyní liší v názoru, jak „přísná“ má finanční ústava být. Podle Kalouska je koalice připravena na debatu o nich. Ministr financí si dovede představit například posunutí klíčových parametrů o pět procent nahoru, tedy určité změkčení navrhovaných pravidel, aby zákon získal podporu přinejmenším části opozice, a tedy potřebnou ústavní většinu.

Podle názoru předsedy ČSSD už totiž parametry, tak jak jsou v zákoně nastavené, zastaraly, protože míra zadlužení už se blíží hodnotám, které finanční ústava zmiňuje. Parametry je proto potřeba nastavit tak, aby odpovídaly reálné úrovni zadlužení státu a neznemožnily příští vládě realizovat například kroky na podporu hospodářského růstu, zdůraznil Sobotka.