V lednu vyhlásilo bankrot o 399 víc lidí než minulý měsíc

Praha - Počet osobních bankrotů v lednu stoupl. Vyhlásilo je 1 695 lidí, což je o necelé čtyři stovky víc než na konci minulého roku. Tato čísla jsou druhá nejvyšší od roku 2008, kdy byl institut osobního bankrotu zaveden. Více jich bylo jen loni v říjnu. Nejvíc lidí se do finančí krize dostalo ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejlépe se vede lidem na Vysočině a v jižních Čechách.

Počet návrhů na osobní bankrot se naopak v lednu o deset případů snížil na 1 862. „Očekáváme, že počet osobních bankrotů se sice bude i nadále zvyšovat, ale tempo růstu se zpomalí,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička CRIF - Czech Credit Bureau, která analýzu zpracovala.

V lednu bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno ve Středočeském kraji s 257 případy, dále v Ústeckém s 219 a v Moravskoslezském kraji s 206 případy. Nejméně osobních bankrotů vykázaly v lednu kraje Vysočina (41) a Jihočeský (55).

V přepočtu připadlo na 10 tisíc obyvatel za posledních 12 měsíců 16,5 osobního bankrotu, o rok dříve to bylo 11,6. Nejrozšířenější jsou osobní bankroty v tomto ohledu v Karlovarském kraji, kde na 10 tisíc obyvatel připadá téměř 40 případů. V Ústeckém kraji to bylo necelých 28 osobních bankrotů a v Královéhradeckém 26.

Praha, přestože vykázala druhý nejvýraznější meziroční růst počtu osobních bankrotů, si udržela pozici kraje s nejnižším počtem osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel, konkrétně 6,3. Hned za ní se umístil kraj Vysočina s 8,6 osobního bankrotu. Také ten ale vykázal nadprůměrné meziroční tempo růstu počtu osobních bankrotů.