Německá vláda chce poslat riskující bankéře za mříže

Berlín - Německý kabinet schválil návrh zákona o bankovní reformě. Ten mimo jiné umožňuje poslat do vězení bankéře, kteří přílišným riskováním ohrozí svou banku. Bankéři by poté mohli strávit až pět let za mřížemi. Zákon má rovněž přinutit některé banky oddělit rizikovější podnikání od ostatních aktivit.

„Našli jsme mezeru v pravidlech regulace a chceme ji teď uzavřít,“ prohlásil jeden z činitelů německé vlády. Nová legislativa má být doplňkem zákonu o bankách. Do vězení by se tak mohli dostat bankéři, kteří budou záměrně ignorovat pravidla řízení rizika, a ohrozí tak stabilitu své banky, případně způsobí její krach.  

Charakteristika „nadměrného riskování“ nebude tak snadná

„Potrestat bankéře, kteří budou nadměrně riskovat, bude poněkud problematické. Je tam totiž celá řada sporných věcí. Otázkou je, co je to vlastně nadměrné riskování a jakým způsobem to bude prokazováno atd… Navíc investiční bankovnictví bude vždycky rizikové,“ konstatoval Petr Dvořák, děkan Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze. 

„Je to další krok v naší snaze poučit se z finanční krize v letech 2008 a 2009. Víme, že přehnaná deregulace finančních trhů byla chybou,“ uvedl ministr financí Wolfgang Schäuble. „Žádný finanční trh, finanční hráč ani finanční produkt nesmí zůstat bez dozoru,“ dodal. 

Opozici se návrh zdá příliš mírný
   
Návrh zákona je další z řady opatření vlády kancléřky Angely Merkelové k přísnější regulaci finančních trhů. Podle opozičních politiků jsou však tyto kroky příliš mírné. Opozice má nyní většinu v horní komoře parlamentu, takže by mohla přijetí návrhu zákona zdržovat až do zářijových voleb.

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Markus Schreiber

Berlín se snaží svůj postoj k pravidlům bezpečného podnikání v bankovním sektoru sjednotit s postojem Paříže. Společný postup vůči velkým evropským bankám by pak možná nebyl tak přísný, jaký se chystá v rámci celé EU.

Evropské země se nyní snaží nalézt optimální rovnováhu mezi výzvami k přísné regulaci banky, které mnozí viní ze vzniku finanční krize, a nebezpečím, že příliš přísná regulace naruší hospodářské oživení.


Protiriziková opatření chystá i Británie

Britský ministr financí George Osborne tento týden pohrozil tamním bankám, že je nechá rozdělit, pokud samy dostatečně neošetří riziko. To znamená, že budou muset pořádně oddělit klasické bankovnictví pro drobnou klientelu od investičního. Londýn chystá úpravu zákona, podle které banky budou muset kolem retailové části postavit neprůstřelnou zeď, aby vklady klientů nebyly nikdy ohroženy.