Určit počet poštovních poboček by mělo být v budoucnu na vládě

Praha - Minimální počet poštovních poboček jednotlivých poštovních firem by do budoucna měla určovat svým nařízením vláda na návrh Českého telekomunikačního úřadu. Pravidlo by mělo omezit nebezpečí rušení poštovních poboček. Novelu zákona o poštovních službách předložila skupina poslanců TOP 09, v prvním čtení ji už podpořila sněmovna. Na adresu novely se snáší ale i kritika.

„Stanovit minimální počet pošt na návrh Českého telekomunikačního úřadu nařízením vlády je tak zcela nadbytečné a svým způsobem by to situaci komplikovalo, mimo jiné i z hlediska možných změn potřeby počtu pošt v závislosti na poptávce po poštovních službách,“ řekl poslanec ODS František Sivera.

Poslanecký návrh TOP 09 souvisí s loňskou vládní novelou poštovního zákona, která zrušila poslední monopol České pošty na doručování pohlednic a obyčejných zásilek. V Senátu poté vznikly kompromisní návrhy, jež byly obsahově totožné s tím, co nyní podle předkladatelů navrhuje právě TOP 09. Senát ale na tyto návrhy nepřistoupil a novelu rovnou zamítl. Sněmovna ho pak přehlasovala a zákon prosadila.

Pozměňovací návrhy senátních výborů počítaly právě s tím, že by počet poštovních provozoven stanovovala vláda. Snižovaly také hranici tržeb z poštovních služeb, od níž by firmy musely povinně přispívat na tzv. univerzální službu, tedy na doručování zásilek po celé ČR za jednotnou cenu. Vláda nastavila tento limit na deseti milionech korun, senátní návrhy i současný poslanecký návrh ho snižují na tři miliony.

Podle dřívějšího vyjádření poslance TOP 09 Jana Husáka má toto snížení limitu zabránit možným podvodům, které by spočívaly v tom, že se firma rozdělí na více menších firem s nižšími tržbami pod limitem tak, aby nemusely přispívat. Třetím návrhem je povinnost provozovatelů poštovních služeb označovat u nich podané zásilky tak, aby bylo jasné, u koho zákazník tuto zásilku podal. To má zabránit zneužívání sítí ostatních firem.

Boj Česká pošta versus soukromé firmy odstartoval v lednu

Česká pošta má poprvé v historii konkurenci v doručování dopisů. Od ledna totiž mohou psaní do váhy 50 gramů a ceny 18 korun doručovat soukromé firmy. Desítky soukromých firem se nyní hlásí o roznášku - hlavně výpisů z účtů bank nebo telefonních operátorů, tedy o lukrativní zakázky v součtu až za 4 miliardy korun.

České poště přitom rychle přibývá konkurence nejen v doručování dopisů, ale i balíků. Třeba polské zařízení samoobslužný poštomat - také Česká pošta plánuje podobné zařízení na vyzvedávání balíků bez front 24 hodin denně. Konkurence z Polska ovšem poštu předběhla.