Dvacetimilionová kauce pro distributory benzinu možná klesne na polovinu

Praha – Stát chce přitvrdit v boji s daňovými úniky při obchodování s pohonnými hmotami. Podle novely zákona, kterou v prvním čtení podpořili poslanci, budou muset obchodníci pro získání licence složit kauci 20 milionů korun a rovněž prokázat beztrestnost a bezdlužnost. Distributoři paliv ale namítají, že požadovaná kauce bude likvidační pro malé a poctivé firmy.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Justin Sullivan

Distribuce pohonných hmot se v případě schválení předlohy stane koncesovanou živností – zápis obchodníka do registru distributorů tedy už nebude automatický, ale celní úřad bude posuzovat, zda splnil zákonné podmínky. Úřad bude mít také pravomoc registraci zrušit. Za obchodování s pohonnými hmotami bez registrace nebo v rozporu se zákonem pak bude hrozit postih až do výše požadované kauce.

Kauce má tak omezit vznik účelově založených firem, které podle předkladatelů z řad poslanců hrají roli ve všech známých kriminálních deliktech na trhu s pohonnými hmotami. Jedná se hlavně o řetězové prodeje pohonných hmot mezi řadou propojených firem, z nichž jedna neuhradí daň z přidané hodnoty, ale další jako kupující uplatní na státu nárok na odpočet daně. Jindy firmy například zbankrotují předtím, než mají daň uhradit.

Například v prosinci loňského roku se objevil případ, kdy měl organizovaný gang dovozem nezdaněného paliva z Německa připravit stát o 1,25 miliardy. V lednu byl pak zabaven vlak s milionem litrů nezdaněné nafty z Běloruska. Daňové úniky se podle předkladatelů odhadují na pět až osm miliard korun ročně.

Třetina firem na trhu založena za „kriminálními účely“

Jeden z předkladatelů, poslanec Jan Kubata (ODS), ujišťoval, že cílem zákona není deformovat volný trh, ani ztížit život podnikatelům. Poukázal ale na to, že obchodováním s benzinem se zabývá asi 1 500 firem a podle odborných studií je asi 500 z nich založeno za kriminálními účely.

„Dvacet milionů je přepokládaná škoda, která by mohla vzniknout na dani z přidané hodnoty do doby, než celní správa odhalí případný přestupek. Rozumím tomu, že to je velmi diskutabilní bod celého toho zákona, a my jsme připraveni se o něm samozřejmě bavit,“ ujistil Kubata.

Benzin
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Peter Macdiarmid

Také šéfredaktor Petrol Media Tomáš Mikšovský se v rozhovoru pro ČT24 pozastavil nad nebývale vysokým počtem subjektů, které se pohybují na tuzemském trhu s pohonnými hmotami - ve srovnatelně velkých zemích v zahraničí se podle něj počet distributorů počítá v desítkách.

Výši kauce nicméně dlouhodobě kritizuje asociace pumpařů, podle kterých by mohla způsobit existenční problémy malým distributorům. Požadují proto snížení na 10 milionů.

„Přijetí kauce bude znamenat zánik mnoha malých a středních distributorů pohonných hmot. Půjde zejména o ty společnosti, které dosud nepodlehly nabídkám nelegálně prodávaného zboží, zachovaly si poctivý přístup a očekávaly, že stát zjedná na trhu pořádek,“ sdělil Ivan Indráček, předseda Společenství čerpacích stanic ČR, které sdružuje nezávislé distributory a malé provozovatele čerpacích stanic.

„Deset je také hodně, nicméně na tuto částku dosáhne mnohem větší díl subjektů než na těch dvacet milionů,“ dodal. Sdružení pak v otevřeném dopise poslancům zveřejněném před jednáním o novele napsalo, že „jde spíše o cílený útok nahrávající velkým koncernům a směřující k likvidaci menších distributorů než o řešení daňových úniků“.

„I kauce v menší než poloviční výši vyčistí registr distributorů stejně efektivně jako kauce dvacetimilionová, její dopad na poctivé, ale kapitálově slabší distributory, je však mnohem méně dramatický,“ domnívá se sdružení.

Jak uvedl Český rozhlas, konečná podoba zákona by mohla být známa v polovině roku a v ideálním případě by mohl začít platit od roku 2014. Pro motoristy bude znamenat zdražení pohonných hmot v řádech haléřů.