Rozpočet by se mohl nafouknout díky miliardám ze státních podniků

Praha - Poslanci v prvním čtení podpořili novelu zákona, která umožní čerpat peníze ze státních podniků. Rozpočet díky tomu může získat ročně miliardy. Vláda svůj návrh zdůvodňuje snahou sehnat více prostředků v době nutných úspor. Navrhovaná úprava se podle materiálu dotkne šesti státních firem, mezi nimi třeba Lesů ČR. Současná právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňuje.

„Určité reálné možnosti pro posílení příjmové stránky státního rozpočtu představují zdroje vytvořené státními podniky,“ uvádí vláda v důvodové zprávě. Stát by v situaci, která ho nutí k úsporám, neměl podle argumentace vlády jen pasivně přihlížet, jak některé jeho podniky prosperují a na úsporných opatřeních se nepodílejí. Podle vlády prosperují třeba jen díky ekonomickým výhodám vyplývajícím z jejich ještě mnohdy téměř monopolního postavení na trhu.      

Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) mají třeba Lesy ČR v současné době k dispozici asi 12 miliard korun. Národní podnik Budvar má podle něj na účtech asi dvě miliardy. V Česku přitom funguje 25 ekonomicky aktivních státních podniků. Navrhovaná úprava se podle materiálu vedle Lesů ČR dotkne pěti dalších - jsou jimi Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a národní podnik Budějovický Budvar. 

Vedení Lesů ČR se přitom novely nebojí, jak už dalo najevo dříve. Samo přiznává, že peníze, které mu leží na účtech, nepotřebuje. „My nejsme na těch penězích nijak závislí, když je odevzdáme, že bychom nějak narušili chod naší firmy,“ uvedl v dubnu 2012 tehdejší generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Přínos vidí v novele také organizace jako Transparency International. 

Řada poslanců nabádala vládu, aby s penězi naložila efektivně   

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik prohlásil, že by sněmovna měla mít právo spolurozhodovat o tom, na co peníze půjdou, aby se jen následně nedozvídala třeba ze státního závěrečného účtu, že tyto peníze „byly vyhozeny někde oknem“.   

Poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012) zase konstatoval, že by se nerad dožil toho, aby se tyto peníze používaly v rozpočtech na krytí mandatorních výdajů. Považoval by to podle svých slov za jejich naprosto trestuhodné projídání. Jiří Paroubek (NS-LEV 21) odhadl, že stát takto může získat 12 až 15 miliard korun, a rovněž nabádal, aby je stát použil na investice, a nikoli na „látání děr“.

Peníze
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Alžběta Jungrová