Obří fúze amerických aerolinek: Vznikne největší letecký přepravce světa

Washington - Ve Spojených státech vznikne největší letecký přepravce světa z hlediska počtu cestujících. Aerolinky American Airlines a US Airways se totiž dohodly na spojení. Na fúzi pracovala vedení firem od loňského léta. Sloučená skupina ponese název American Airlines.

Spojením US Airways a American Airlines podle expertů vrcholí konsolidace letecké přepravy v USA. Fúzi už dříve oznámily společnosti Delta Airlines a Northwest Airlines, dále společnost United Airlines s aerolinkami Continental Airlines a letecké společnosti Southwest a Airtran.

American Airlines je součástí společnosti AMR. Firma US Airways začala o fúzi usilovat již začátkem loňského roku poté, co se AMR v listopadu 2011 uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Ti budou vlastnit 72 procent sloučené společnosti. Zbývajících 28 procent připadne akcionářům US
Airways.

Petr Kováč, výkonný ředitel Patria Finance:

„Pro obě společnosti to je především cesta k racionalizaci a s jistou mírou nadsázky se dá říct, že velké americké letecké společnosti mají vždy buď ochranu před věřiteli nebo diskusi o fúzích a zbytek doby dělání byznysu relativně krátký. Pro obě aerolinky je to každopádně postup zpátky do první ligy.“


Transakci, kterou jednohlasně schválily správní rady obou podniků, ještě musí odsouhlasit regulační orgány a konkurzní soud. Spojení by podle firem mělo přinést úspory přesahující miliardu dolarů ročně. Sloučená skupina bude vlastnit přes 900 letadel a zaměstnávat zhruba 95 tisíc lidí, a to bez zahrnutí regionálních dceřiných podniků.

Výkonným šéfem nové firmy se má stát generální ředitel US Airways Doug Parker, zatímco šéf AMR Tom Horton by měl předsedat správní radě.

Spojená společnost by měla na základě údajů za loňský rok tržby 38,70 miliardy dolarů. Mírně by tak předstihla United Continental, která utržila 37,15 miliardy dolarů.

Video Rozhovor s Petrem Kováčem
video

Rozhovor s Petrem Kováčem

American Airlines jsou nyní podle počtu cestujících čtvrtou největší leteckou společností na světě a US Airways patří desáté místo. Při spojení by vznikla společnost, která by s kombinovanými 167 miliony přepravených pasažérů v roce 2011 překonala jedničku Delta Air Lines, jež přepravila přes 161 milionů pasažérů.


Vizitky amerických aerolinií US Airways a American Airlines:

American Airlines

Vznik: 1930 (jako American Airways)

Sídlo: Fort Worth (Texas)

Hospodářské výsledky: Za celý loňský rok vykázala mateřská firma aerolinií AMR ztrátu 1,9 miliardy dolarů, hlavně kvůli nákladům na restrukturalizaci. Bez těchto nákladů by ztráta činila 130 milionů dolarů, což představuje proti roku 2011 zlepšení o 932 milionů dolarů. Tržby dosáhly 23 979 miliardy dolarů.

Počet cestujících (2011): 106,013.737

Počet zaměstnanců: 88.500

Počet letadel: 617 (900 celá AMR)

Destinace: 250 (AMR)

Počet letů denně: 3400 (AMR)

Aliance: oneworld

Internet: http://www.aa.com

Ostatní:

- V roce 2003 se tehdejší světová jednička na poslední chvíli vyhnula bankrotu díky dohodě o snížení platů a omezení letů a úspěšně dokončila restrukturalizační plán.

- V listopadu 2011 požádala mateřská AMR o ochranu před věřiteli, když za předchozí dekádu ztratila více než deset miliard dolarů, a od té doby se snaží vrátit k ziskovosti prostřednictvím snižování nákladů a rušení ztrátových linek.

- Nyní jsou American Airlines s více než 106 miliony přepravených pasažérů čtvrtými největšími aeroliniemi na světě.

US Airways

Vznik: 1937 (jako All American Aviation)

Sídlo: Tempe (Arizona)

Hospodářské výsledky: Za celý rok 2012 zisk firmy bez mimořádných položek činil rekordních 537 milionů dolarů. Tržby se zvýšily o 5,9 procenta na 13,8 miliardy dolarů.

Počet cestujících (2012): 62,524.816

Počet zaměstnanců: 32.213 (k 1. lednu 2013)

Počet letadel: 631

Destinace: 198

Počet letů denně: 3000

Aliance: Star Alliance (v rámci dohody o fúzi by se spojený podnik měl připojit k alianci oneworld)

Internet: http://www.usairways.com

Ostatní:

- Aerolinie požádaly v srpnu 2002 o ochranu před věřiteli, ze které se dostaly v březnu 2003. O stejný režim požádaly v září 2004 a vyšly z něj v září 2005, kdy dokončily fúzi se společností America West Airlines.

- Nyní jsou US Airways s více než 60 miliony přepravených pasažérů desátými největšími aeroliniemi na světě.