Krizi navzdory: Německo a Británie hlásí rekordní zaměstnanost

Berlín - Situace v některých zemích Evropské unie není, co se týká zaměstnanosti, tak zlá. Práce je dost třeba v Německu, kde byl počet zaměstnaných lidí v posledním čtvrtletí 2012 nejvyšší za posledních 20 let. Novodobý rekord hlásí i Británie. Naopak Slovensko, které se v EU řadí k zemím s nejvyšší mírou nezaměstnanosti, hlásí v lednu nové přírůstky na seznamu osob bez práce. Celá čtvrtina obyvatel je pak bez práce třeba v zadluženém Řecku a Španělsku.

Počet lidí zapojených ve Velké Británii do pracovního procesu vystoupil koncem loňského roku na 29,7 milionu. Statistika je přitom podle analytiků záhadou. Počet žadatelů o podporu v lednu klesl totiž o 12 500, zatímco analytici počítali s úbytkem pouze asi 5 000 žadatelů.   

Počet lidí zapojených do pracovního procesu je nejvyšší od roku 1971, kdy se tyto údaje začaly ve Velké Británii sledovat. Analytici si lámou hlavu nad tím, jak může ekonomika, která stagnuje, vytvářet nová pracovní místa. Britští zaměstnavatelé mají v plánu začátkem tohoto roku mírně zvýšit stavy. Průzkum organizace Chartered Institute of Personnel and Development nicméně ukázal, že optimismus vládne hlavně v soukromých firmách. Naopak ve veřejném sektoru se počítá s propouštěním.

Německo potřebuje zvýšit domácí poptávku

Také zaměstnanost v Německu trhala rekordy, když se v posledním čtvrtletí loňského roku dostala na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země. To zvyšuje naději, že by domácí poptávka mohla vyrovnat očekávaný slabší vývoz největší evropské ekonomiky a podpořit ekonomický růst. Podle údajů spolkového statistického úřadu bylo ve čtvrtém čtvrtletí zaměstnáno 41,9 milionu lidí, což je nejvíce od spojení západního a východního Německa v říjnu 1990.

Zaměstnanost v Německu je v ostrém kontrastu se situací v některých dalších zemích eurozóny, jako jsou Řecko a Španělsko, kde je zhruba jeden ze čtyř obyvatel bez práce. Hůře je na tom i Slovensko. Míra nezaměstnanosti tam v lednu vzrostla na 14,80 procenta - dostala se tak na nejvyšší úroveň od dubna roku 2004.

Nezaměstnanost v zemi se v zimních měsících tradičně zvyšuje kvůli útlumu sezonních prací. Podle analytiků situaci na trhu práce ovlivňuje také zpomalení ekonomického růstu země a změny v legislativě, které například zvýšily náklady na propouštění zaměstnanců.   

Na Slovensku roste nezaměstnanost už 4 roky

Vysoká nezaměstnanost je jedním z největších problémů exportně orientované ekonomiky, která je závislá na automobilovém průmyslu. Nezaměstnanost se v zemi pod Tatrami zvyšuje prakticky nepřetržitě od roku 2009, kdy zemi zasáhly dopady globální ekonomické krize. Ještě v roce 2008 bylo na Slovensku bez práce méně než osm procent obyvatel.