Miliardář Vítek ovládl maďarského developera Ablon

Praha - Majitel realitní skupiny CPI Radovan Vítek ovládl jednoho z největších maďarských developerů, firmu Ablon. Ve společnosti získal kontrolní podíl 50,8 procenta a podal nabídku k nákupu dalších akcií. Informaci přinesl server iDnes.cz. Vítek nakupoval akcie maďarské firmy po 22 pencích za kus, což ohodnocuje celý Ablon na zhruba 911 milionů korun.

„Věříme, že region, ve kterém Ablon podniká, má z dlouhodobého hlediska růstový potenciál,“ uvedl Vítek v nabídce na odkup dalších akcií. Zároveň však dodal, že v dohledné době zůstávají podmínky na developerském trhu těžké.

Podnikatel získal rozhodující balík akcií od zakladatele firmy Uri Hellera. V maďarské firmě nyní vlastní zhruba čtvrtinu akcií rakouská Volksbank. Vítkovu nabídku přitom dosud akcionáři odmítali s tím, že je příliš nízká. Jeden z investorů dokonce podotkl, že se Vítek snaží využít současných špatných tržních podmínek a ovládnout firmu v době, kdy je její hodnota nízká.

Ablon staví nákupní centra, hotely, logistické parky i kancelářské budovy. Kromě Maďarska působí také v Polsku, Česku a v Rumunsku. S jeho akciemi se obchoduje na burze v Londýně, kam vstoupil v roce 2007 před vypuknutím finanční krize. Tehdy byl oceňován o několik řádů výše - hodnota firmy se pohybovala kolem 250 milionů liber (přes sedm miliard korun).

Vítek patří k nejbohatším lidem ve střední a východní Evropě, je například ve vedení developerské společnosti Orco. Vítkova CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní zhruba 12 700 nájemních bytů, a je tak po společnosti RPG Byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi. CPI dále kontroluje a spravuje stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch a kanceláří, vlastní hotely a sklady.