„Koňské lasagne“ hlásí i Itálie, Hollande chce přísnější pravidla

Paříž - Francie bude usilovat o to, aby celá Evropská unie zavedla přísná pravidla pro označování původu masa v předem připravených jídlech. Měla by se tím obnovit důvěra spotřebitelů otřesená skandálem kolem nahrazování hovězího masa koňským, řekl dnes francouzský prezident François Hollande. Připustil, že prosadit takový návrh u ostatních zemí EU může trvat několik měsíců. První případ koňského masa vydávaného za hovězí oznámila dnes i Itálie.

Na zemědělské výstavě Hollande uvedl, že podle nynějších evropských pravidel musí výrobci hotových chlazených jídel deklarovat jen druh masa, nikoli už ale jeho původ. Hollande si myslí, že podvody umožnilo to, že se neoznačuje původ jednotlivých složek pokrmů.

Návrh by se mohl setkat s odporem některých států, protože nahrává vzmáhajícímu se potravinovému protekcionismu v EU, kde v obchodě s potravinami vládne už dávno volný obchod. Zemědělské lobby i vlády jednotlivých zemí využívají skandálů s falšováním nebo kontaminací potravin k výzvám k nakupování „bezpečných“ domácích potravin, a to i v těch zemích, které měly v poslední době s bezpečností potravin samy velké problémy.

Podobný trend naznačuje i koordinovaný krok tří velkých francouzských výrobců a prodejců potravin. Ti dnes oznámili, že budou v hotových pokrmech prodávaných ve Francii používat jen francouzské maso. Mezi nimi přitom je i francouzská pobočka společnosti Findus, výrobce lasagní, v nichž bylo hovězí nahrazováno z valné části koňským masem. Findus a další firmy podle dosavadních zjištění zpracovaly do svých výrobků koňské maso z rumunských jatek, podle rumunských úřadů však bylo vyvezené maso označeno správně jako koňské. Mezi primárním vývozcem a konečným produktem stojí řada mezikroků a prostředníků.

Také Itálie hlásí první případ koňského masa vydávaného za hovězí

První případ koňského masa vydávaného za hovězí dnes oznámila Itálie. Obsah koniny úřady nalezly v mrazených lasagních firmy Primia. Naopak ve vyšetřovaných produktech potravinářského gigantu Nestlé italské testy žádné stopy koňského masa nenalezly. Zjištění je výsledkem rozsáhlého vyšetřování. Italské úřady zkoumaly produkty obsahující maso od 121 značek.

Itálie je tak další z dlouhé řady zemí Evropské unie, kde se objevilo koňské maso v připravených pokrmech označených jako produkty z hovězího. Skandál se zaměňováním levnějšího koňského masa za hovězí vypukl v polovině ledna v Británii a v Irsku a podobné případy se pak objevily ve více než deseti zemích EU, včetně České republiky a Slovenska. Členské země Evropské unie minulý týden schválily celoevropský plán intenzivnějších namátkových testů DNA, které mají odhalovat koňské maso prodávané jako hovězí.

Korutanský řezník přidával rok do klobás koninu

O třetinu se zvýšil odbyt klobás, když do nich řezník Josef Freitag v jihorakouských Korutanech začal tajně přidávat koninu. Kvalita a chuť uzeniny se zvýšila tak dramaticky, že nezůstalo jen u původního pokusu a „speciální klobásy“ vyráběl rok. „Nikdo o tom nevěděl, jinak by to lidé nejedli,“ řekl dnes Freitagův obhájce Franz Grossmann rakouské televizi ÖRF.

Koňské maso si Freitag opatřoval v rakouském Štýrsku a v sousedním Německu. Na koninu se přišlo ve středu při kontrole povolané z rakouského ministerstva zdravotnictví. Uzenina byla na pokyn úřadů okamžitě stažena z prodeje a Freitag byl obžalován. Podle jeho obhájce Grossmanna se ale vlastně řezník ničeho nedopustil. Koňské maso bylo kvalitní a k neoprávněnému obohacení nedošlo.