V České republice přibývá Jihoevropanů, hledají tu práci

Praha - Do Česka míří čím dál tím více cizinců z jižní Evropy zasažené ekonomickou krizí. Počet Řeků, Španělů, Portugalců a Italů stoupl za posledních několik let téměř o třetinu. Jde zejména o mladé lidi, kteří nemohou ve svém rodišti sehnat zaměstnání. Čechům ale většinou práci neberou. Uplatní se zejména ve službách, v nadnárodních společnostech a v call centrech, kde potřebují rodilé mluvčí.

Kvůli vysoké nezaměstnanosti, která přesahuje mezi mladými v některých státech i padesát procent, jich stále více míří za hranice. Počet Italů žijících dlouhodobě v Česku od roku 2007 stoupl o téměř 600, Řeků o 100. Množství Portugalců a Španělů se zdvojnásobilo. Vysokoškoláci tu mnohdy skončí u méně kvalifikované práce, za kterou dostanou i méně zaplaceno, stále je to pro ně ale lepší alternativa, než zůstat doma.

Fábio Oliveira chtěl původně pracovat v Portugalsku jako inženýr, teď si ale na pražských Vinohradech otevřel portugalský café bar. „Tuhle kavárnu a bar mám od léta. Je to první podnik tohoto druhu pro Portugalce v Česku. Viděl jsem to jako příležitost, protože Portugalců je tu čím dál víc,“ říká. Smířil se s tím, že v Praze bude až do důchodu.

Práci tu našel i Blas Javier Palencia Lozano ze španělské Murcie. Učí španělštinu na Karlově univerzitě a vedle toho pracuje i v IT službách. Vrátit do Španělska se nechce. „Otec si nejdřív myslel, že dělám chybu, ale po dvou letech mi řekl, že to nejlepší, co mohu udělat, je zůstat tady,“ konstatuje Blas.