Konkurenceschopnost českého průmyslu se snižuje

Praha - Český průmysl se sune dolů v globálním žebříčku konkurenceschopnosti. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi 550 firmami na pěti kontinentech. Česko je v současné době přesně v polovině z celkem 38 hodnocených zemí. Během pěti let se má ale propadnout na 22. příčku. Důvodem je rychlý nástup států třetího světa. Propad čeká také Německo, Velkou Británii, Francii, Polsko nebo státy Beneluxu.

„Hrozí nám, že se bude prohlubovat rozdíl mezi námi a vyspělými i vysoce konkurenceschopnými státy, jako je Finsko nebo sousední Německo, a že nás dokonce přeskočí řada dalších států evropských i mimoevropských,“ konstatoval už před dvěma lety premiér Petr Nečas.

Tehdy vláda představila strategii, která má Česko do roku 2020 dostat mezi ty nejvíce konkurenceschopné ekonomiky světa, a to třeba zlepšením infrastruktury nebo kvalitnější prací úřadů. „Některá ministerstva se svých úkolů chopila aktivně, současně například ministerstvo dopravy zaznamenalo v tom mezidobí několik svých šéfů, což je potom obtížné,“ podotkl ekonom Michal Mejstřík, člen NERV.

Vládě se daří prosadit strategii jen zčásti

Nedaří se kupříkladu zlepšit čerpání z evropských fondů, na rok 2015 se pak odsunul i projekt jednotného inkasního místa. Už v roce 2011 měla být také hotova takzvaná finanční ústava. Prošla už naopak novela zákona o investičních pobídkách, pokračuje elektronizace veřejné správy a speciální vládní skupina hlídá, zda do parlamentu nemíří nedodělky. „Ty zákony procházejí prizmatem potřeb podnikatelského prostředí, a když jsou tam věci, které by příliš podnikatele poškozovaly, tak se ty zákony vrací jednotlivým ministerstvům,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy pro konkurenceschopnost Radek Špicar.

Podle studie Deloitte se přesto Česko zatím sune dolů. Není to ale pouze případ Česka, stejným směrem míří i další evropské země. V čele celého žebříčku zůstane i za pět let Čína a stupně vítězů nově obsadí také Indie a Brazílie. Opustí je naopak Spojené státy.

Video Reportáž Romana Gazdíka
video

Reportáž Romana Gazdíka

Reportáž Romana Gazdíka

eko: 27.2.2013

Komentář Luďka Niedermayera, ekonomického experta Deloitte

Konkurenční výhoda způsobená vlivem technologií už nemá globálně hrát v budoucnu takovou roli - budou totiž všeobecně dostupné. Konkurenceschopné budou podle Deloitte především státy s nápaditými zaměstnanci schopnými z těchto technologií vytěžit co nejvíc.