Čínský veletrh s drahokamy opět pastvou pro oči

Peking - V Číně v úterý odstartoval další ročník veletrhu s drahými kameny a šperky. Vystavovatelé doufají, že letos vydělají víc - loni totiž i jejich byznys ovlivnil nižší růst tamní ekonomiky. Asijské zákazníky se tak letos snaží nalákat i na levnější šperky z polodrahokamů.

Skoro čtyři stovky výrobců z celého světa letos představily tisíce druhů šperků. Na pultech jejich stánků se objevují náhrdelníky, prsteny, náramky i náušnice. Nově ale jejich ceny nutně nedosahují astronomických výšin jako v minulých letech.

„Loni zákazníci dlouho zvažovali, jestli mají do šperků investovat. Náš obchod to zpomalilo natolik, že jsme dokonce museli čekat, než jsme otevřeli další prodejnu. Nicméně, i když pomaleji, náš obchod se pořád zvedá,“ říká Mavis Poon, generální manažer Dame Bijoux Hong Kong.

Veletrh v Šenzenu tak kromě oslňujících safírů, smaragdů, rubínů a diamantů nabízí třeba i acháty nebo opály. Přestože drahokamy stále táhnou, zájem roste i o levnější varianty.

Čínský veletrh s drahými kameny
Čínský veletrh s drahými kameny

Poptávka po drahých kovech se zase vrátí - možná už letos

„U nás i u zákazníků vládne letos pozitivní nálada. Právě proto si myslím, že v roce 2013 nastane zlom a přijde nová fáze, kdy se začne zase horlivě nakupovat,“ podotýká Henri Istanboulian, majitel Zorab Creations.


Statisícové dolarové částky doplnila i mnohem střízlivější čísla. Šperky se tu dají koupit i v řádu jednotlivých tisíců dolarů. „Čínští zákazníci se nově začali zajímat i o barevné drahokamy a polodrahokamy. Už to není jen o diamantech, jako dřív. Chtějí zkrátka za rozumnou cenu nakoupit dobré zboží,“ tvrdí Peter Vajda, distributor šperků GemSong.

Jedenáctý ročník si slibuje úspěch. Tradičně sem každý rok dorazí tisíce zákazníků - hlavně distributorů i koncových prodejců z desítek zemí světa. Na to, aby našli to pravé, mají ale čas jen do pátku, kdy slavný veletrh končí.

Video Čína opět hostí veletrh s drahými kameny
video

Čína opět hostí veletrh s drahými kameny