Zájem o energetické štítky je mizivý

Praha - Poptávka po průkazech energetické náročnosti budovy, tedy tzv. energetických štítcích, je i nadále mizivá. Nevyžadují ho ani kupující, ani prodávající, jak už zjistily velké realitní kanceláře.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Anglia Press Agency

Monika Buřičová, mluvčí realitní kanceláře M&M reality 

„Kupující prozatím nevyžadují pořízení energetického štítku na danou nemovitost. Někteří to považují za zbytečnost a vystačí si s vyúčtováním plynu a elektřiny z předchozích let, jiní na nich při koupi netrvají pouze proto, že mají strach, aby se poplatek za štítek nepromítl do konečné ceny za nemovitost.“ 


Například podle statistik realitní kanceláře M&M reality má v současné době o tyto štítky zájem pouhých 20 procent klientů. „Měsíčně prodáváme přes tisíc nemovitostí, z toho jsme energetický štítek dosud zařídili pro necelé dvě stovky klientů. U domů to zatím vypadá tak, že se obě strany mezi sebou domluví, že si všechny podklady předaly. Ve skutečnosti se štítky zatím nezabývají,“ dodává generální ředitel realitní kanceláře M&M reality Miroslav Jonáš.

Také v Next Reality je praxe podobná. „Ze strany kupujících o ně zájem není. Od prodávajících, kteří mají povinnost štítek vystavit, je zájem menší, než jsme předpokládali. Klienti to berou jako zbytečnou administrativní zátěž,“ vysvětlila mluvčí Next Reality Soňa Puchmertlová s tím, že energetické štítky dodávají jen na rodinné domy. „U bytů se to nahrazuje vyúčtováním za energie,“ podotkla.

Navíc se objevují i potíže se energetickým hodnocením. „Majitelé nemovitostí jsou často nespokojeni s hodnocením jejich domu a žádají o lepší kvalifikaci. Podléhají totiž obavám, že bez lepšího hodnocení bude jejich nemovitost hůře prodejná. Bohužel, nezřídka dochází i k situacím, kdy zákazník žádá přímo po zpracovateli energetického průkazu vystavení na konkrétní hodnotu,“ prohlásil Luděk Lošťák, ředitel společnosti Comfort Space.

Štítky nemají pro kupujícího žádný význam, myslí si ředitel právního oddělení Maxima Reality Jiří Lemberka. „Kupující průkazy energetické náročnosti od prodávajících sami výslovně nevyžadují. Což je logické, neboť údaje o energetické třídě a roční spotřebě energie v kWh/m2 uvedené v průkazu energetické náročnosti jim nic nevypoví o skutečných nákladech na energie nezbytných na provoz domu nebo bytu,“ říká Lemberka, který tuto povinnost považuje spíš za administrativní a finanční zátěž. 

Ne všude je o štítky nezájem

Ovšem opačně se ke štítkům staví v Realitní kanceláři Sting. „Zájem je velký, souvisí to s informováním prodávajících o této nové zákonné povinnosti našimi makléři,“ uvedl obchodní ředitel firmy Michal Kresta.

Energetické štítky jsou od 1. ledna povinné pro všechny nové budovy či při přestavbách a prodejích bytů. Zajistit je mají stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to v termínech podle zákonem určené plochy.