NKÚ plánuje přesun, líbí se mu budova Sazky

Praha - Při koupi nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by byla nejvýhodnější volbou budova loterijní firmy Sazka v pražských Vysočanech. Ta by i s pozemky vyšla zhruba na 300 milionů korun. Pro úřad by šlo o levnější variantu, než je nabídka na prodloužení současného nájmu od vlastníka budovy Tokovo v Praze Holešovicích, kde nyní úřad sídlí. 

„Pořízení budovy Sazka je výhodnější než nabídka na prodloužení nájemního vztahu od vlastníka budovy Tokovo,“ vysvětlil úřad ve zprávě poslancům ze sněmovního kontrolního výboru. NKÚ sídlí v pronajatých prostorách a nájem mu vyprší v září. Výbor nakonec koupi budovy Sazky doporučil.

NKÚ plánuje snížení nákladů o třetinu

NKÚ se začal shánět po nových kancelářských plochách už loni. Z nabídek, které obdržel, vyšla nejvýhodněji právě budova Sazky. NKÚ s odvoláním na znalecký posudek odborníků z ČVUT uvádí, že koupě této budovy i se započtením nutných souvisejících investic je nejvýhodnější, protože je možnost, že se podaří snížit provozní náklady až o třetinu.

Ilustrační foto
Zdroj: isifa/LN
Autor: Jindřich Mynařík

Úřad přitom o hledání peněz na koupi sídla průběžně jedná s ministerstvem financí. „Intenzivně jednáme s ministerstvem financí a pracujeme na vyřešení tohoto problému,“ vysvětlil poslancům viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Rozhodnutí podle něj musí padnout do 15. dubna.

Až 228 milionů korun by úřad mohl získat z vládní rozpočtové rezervy, další peníze by mohly být z úspor z minulých let. Úřad také vlastní stavební pozemek v Praze, jehož účetní hodnota je zhruba 95 milionů korun. Náměstek ministra financí Jan Gregor řekl, že ministerstvo je připraveno situaci řešit a příslušný materiál by mohlo předložit vládě už v následujícím týdnu.