Rozhodnutí o připojení Bulharska a Rumunska k Schengenu až v prosinci

Brusel - Ministři vnitra Evropské unie odložili na prosinec rozhodování o případném připojení Bulharska a Rumunska k Schengenu. Německo hrozí vetem. Obává se, že migranti mířící do vyspělých zemí Evropy budou systém zneužívat jen kvůli sociálním výhodám. „Není problém v tom, když lidé přicházejí do Německa za prací, to v Evropě chceme, ale nechceme lidi, kteří přicházejí pouze využívat sociální jistoty,“ řekl stanici BBC německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich.

Zrušení celních a pasových kontrol na vnitřních hranicích mezi státy Evropské unie a volný pohyb osob je hlavním smyslem schengenského prostoru. Připojení Rumunska a Bulharska je ale nyní v ohrožení. „Klíčová je Schengenská smlouva, ne nějaké jiné politické názory. Nemůžeme se dočkat debaty. Doufám, že pak pochopíme, v čem je problém,“ říká Titus Corlatean, rumunský ministr zahraničí.

Ministři vnitra zemí EU schválili ale zavedení nového, výkonnějšího schengenského informačního systému zahrnujícího biometrická data, který bude fungovat od 9. dubna.

Systém je databáze, kterou sdílejí policejní a pohraniční úřady členských zemí a obsahuje údaje o osobách a ztracených nebo ukradených předmětech. Nový systém více využívá biometrických prvků. Tvoří jej centrální systém a systémy jednotlivých členských států.
   
SIS II přináší větší propojení členských zemí i větší pohodlí pro občany, protože díky biometrickým pasům při vstupu do schengenského prostoru nemusí cestující komunikovat s imigračními úředníky a cestujícími.


Podle rumunského ministra zahraničí odmítají členské státy Rumunsko a Bulharsko hlavně kvůli chudobě. Od obou zemí už dříve požadovaly, aby důrazněji bojovaly proti korupci a organizovanému zločinu. Bulharsko i Rumunsko už kvůli tomu do posílení hraničních kontrol investovaly desítky milionů eur.

Oba státy přitom již před dvěma lety splnily technické předpoklady pro vstup a Evropský parlament v létě 2011 vyzval členské státy, aby posuzovaly rozšíření schengenského prostoru jen podle technických kritérií.

Video Přistoupení Bulharska a Rumunska k Schengenu
video

Přistoupení Bulharska a Rumunska k Schengenu

Přistoupení Bulharska a Rumunska k Schengenu

Telefonát Bohumila Vostala

„Máme nejdelší vnější hranice se státy mimo Evropskou unii. Spoléhá se na nás jako na zeď, která zastaví převoz zbraní, střeliva a také nelegální přistěhovalce. Rumunská policie je velmi dobře připravená. Myslím, že kdyby nás nepřijali, byla by to pro všechny velká škoda,“ potvrzuje rumunský celník Marian Tzarascu.


Při předchozím hlasování zablokovalo bulharský a rumunský vstup do Schengenu Nizozemsko. Teď chce nové členy přibrzdit Německo. Česká republika naopak vstup obou zemí do schengenského prostoru podporuje. Ministři musí hlasovat jednomyslně.

Bulharsko a Rumunsko připraví vlastní hodnocení situace a jednotlivé členské země se k tomu v prosinci vyjádří, řekl český ministr vnitra Jan Kubice a vyjádřil naději, že v prosinci už rozhodnutí padne.