Top manažeři stereotyp neradi, práci mění nejvíc ze všech

Praha - Na vrcholu své kariéry změní top manažeři zaměstnání často i čtyřikrát, což je nejvíc ze všech profesí. Naopak nejméně hledají jinou pozici pomocní zaměstnanci. Stále víc oblíbené jsou přitom i posty, na kterých lidé zůstanou i víc než patnáct let. Nejdéle zůstavají na jednom místě policisté, inspektoři, strojníci nebo vedoucí pošty.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

„Přece jen se lidé bojí všeho nového, a když jim chodí výplata, je jednodušší přijímat přes větší výkon než jít vlastně do rizika,“ konstatovala Kateřina Jaroňová, marketingová ředitelka pracovního portálu Profesia. 

Jen necelý rok vydrží v práci au-pair. Zaměstnání také často střídají lidé na pozicích hosteska, telemarketingový pracovník nebo třeba pomocná kuchařka. Ta změní svou profesi asi jednou za rok a půl. Většinou jde o mladé lidi do třiceti pěti let. „Děvčata mají průměrný plat kolem devíti tisíc, takže dělají kolem padesáti korun na hodinu,“ poznamenala vedoucí školní jídelny Renata Bezděkovská. 

Hledání nové práce je jednodušší pro mladé lidi, kteří ještě nemají hypotéku a vlastní rodinu. „V dnešní době si můžete zapnout pracovního agenta na jakémkoliv pracovním portálu, který vám každý den posílá email s nabídkami, o něž máte zájem,“ podotkla Jaroňová. 

České úřady práce registrují nejvíc nezaměstnaných od vzniku samostatné České republiky - téměř 600 tisíc lidí. 

Úřady evidovaly ke konci února celkem 34 635 volných pracovních míst, meziměsíčně o 859 více. Na jedno volné pracovní místo tak nyní připadá průměrně 17,1 uchazeče. Nejvíce je to v okresech Jeseník (129,9), Bruntál (90), Havlíčkův Brod (70,3), Most (55,6), Karviná (54,9) a Děčín (53,8). 

Úřad práce
Zdroj: isifa/LN
Autor: Tomáš Hájek

Ani v nejbližších měsících nečeká Čechy, co se hledání práce týče, nijak zářná budoucnost. Ze 750 oslovených zaměstnavatelů se chystá ve druhém čtvrtletí nabírat jen 5 procent - hlavně v energetice a službách. Stejný počet firem bude naopak propouštět. Zbytek pak zachová současný stav. Odhaduje to personální agentura Manpower ve své pravidelné zprávě o vývoji pracovního trhu. 

Z globálního průzkumu pak vyplývá, že nejistota zaměstnavatelů přetrvává na celém světě. Nejlepší předpověď je v Brazílii, Tchaj-wanu, Turecku a Indii. Pro Čechy klíčovému Německu by se v příštích měsících mělo dařit, o nové síly tam tak bude zájem i dál. Naopak nejslabší náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Řecku, Itálii, Španělsku a Nizozemí.

Video Práci mění nejčastěji top manažeři
video

Práci mění nejčastěji top manažeři