Gazprom chce mít v Česku marketingovou základnu

Ruská plynárenská společnost Gazprom investuje v Česku víc než miliardu korun. Společně se skupinou Moravské naftové doly Karla Komárka postaví v Dambořicích na Hodonínsku obří podzemní zásobník plynu. Podle místopředsedy představenstva Gazpromu Alexandera Medvěděva jde společnosti o to, aby si v Česku vybudovala základnu pro marketingové aktivity. Moravské naftové doly považuje Gazprom za „silného lokálního partnera“.

Jak důležitá je tato investice pro Gazprom a jaké plány máte s tímto zásobníkem?

„Tento projekt je velice důležitý pro dodávky zemního plynu do České republiky. Kapacita zásobníku bude téměř půl milionu metrů krychlových, což umožní výrazně zvýšit bezpečnost dodávek plynu. A také my budeme díky tomu flexibilnější při dodávkách na český trh.“ 

Znamená to, že Gazprom bude chtít zaútočit na dominantní postavení společnosti RWE při prodeji zemního plynu v České republice? Třeba prostřednictvím společnosti Vemex?

„Ale volná soutěž je přeci přirozenou součástí evropského trhu. A Gazprom soutěží rád.  Naším cílem ale není atakovat něčí pozici. Chceme tu mít dobrou základnu pro marketingové aktivity, a to náš společný podnik Vemex splňuje.“

Jaké jsou cíle vaší spolupráce s Moravskými naftovými doly?

„S tím nápadem na výstavbu podzemního zásobníku plynu jsme přišli víc než před třemi lety. Od nápadu k realizaci to tedy byla dlouhá cesta. Museli jsme prověřit všechny parametry tohoto projektu - dopravu, technologii, dopady na přírodu a také komerční hledisko. Myslím si, že tento projekt je dobrým příkladem oboustranně výhodné spolupráce mezi silným lokálním partnerem, tedy Moravskými naftovými doly, a Gazpromem.“

Prezident Putin nedávno prohlásil, že prodej ruského plynu je až příliš závislý na evropských trzích, které se vyznačují velkou konkurencí. A Gazprom by se měl zaměřit spíše na Asii. Jaké konkrétní možnosti tam vidíte?

„Evropa byla, je a bude hlavním trhem pro Gazprom. Ale ta diverzifikace je velice důležitá. Asie je totiž jedním z nejslibnějších trhů. I proto se chystáme podepsat memorandum o dodávkách zemního plynu do Číny. Ve Vladivostoku jsme zase připravili projekt, který umožní do Asie dodávat 15 milionů tun zkapalněného zemního plynu. Například do Japonska, Koreje, Indie, možná v budoucnu i do Vietnamu, Pakistánu nebo do Bangladéše.“

Rozhovor s Alexanderem Medvěděvem (zdroj: ČT24)