Jednání Kypru s Ruskem o pomoci skončila krachem

Nikósie - Kyperská delegace odlétá z Moskvy poté, co se jí nepodařilo vyjednat žádost o pomocnou ruku a ani prodloužení úvěru od Ruska. Návrhy zákonů k odvrácení státního bankrotu navíc dnes začne projednávat kyperský parlament. Na přijetí potřebných opatření dala Kypru Evropská unie čas do pondělí. Podle tamních médií budou poslanci diskutovat o pěti až sedmi návrzích, první tři už kyperská vláda předložila. Zestátnění penzijních fondů se ale nelíbí německé kancléřce Angele Merkelové. Současně se objevily spekulace o tom, že by se do hry mohly vložit i Spojené státy.

„Co se týče ruské strany, jednání skončila,“ prohlásil ruský ministr financí Anton Siluanov. Jeho kyperský protějšek Michalis Sarris tak z Moskvy po dvoudenním jednání odlétá s nepořízenou. Kyperská vláda se s Ruskem nedohodla ani na zmírnění podmínek splácení kyperského dluhu ve výši 2,5 miliardy eur. Ruské banky se rovněž odmítly podílet na sanaci kyperských bank, potvrdil Siluanov.

Poslední kyperský plán záchrany před státním bankrotem počítal s tím, že země sežene až 5,8 miliardy eur (téměř 150 miliard korun). Je to podmínka k tomu, aby země dostala pomoc deset miliard eur od zemí eurozóny.

Moskva ústy premiéra Dmitrije Medvěděva nakonec ale dala Kypru jistou naději: „My jsme neřekli, že už nechceme s Kyprem jednat. Máme tam samozřejmě ekonomické zájmy. Ale případná podpora Ruska bude záviset především na dohodě mezi Kyprem a Evropskou unií.“

Sarris řekl, že cílem jeho cesty do Ruska nebylo žádat o poskytnutí nové půjčky. Navrhoval, aby ruské firmy investovaly do kyperské ekonomiky. Ruské banky se rovněž odmítly podílet na sanaci kyperských bank.

Rusové nemají zájem o kyperský plyn

Kypr ruským firmám nabídl také lincence na podmořskou těžbu plynu z nalezišť u Kypru. Ovšem Siluanov zdůraznil, že ruští investoři nemají zájem o zásoby plynu u kyperských břehů: „Naši investoři se na záležitost podívali. Zájem neprojevili.“

Těžba zemního plynu
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: STEFAN SAUER

Vloží se do hry Spojené státy?

A objevily se dokonce také spekulace o tom, že šéf americké diplomacie John Kerry kontaktoval kyperského ministra financí Michalise Sarrise. Uvedl to ruský list Vesti a podle příspěvku na Twitteruby USA uvažovaly o finančí pomoci výměnou za plyn.

Proti znárodňování důchodových fondů se postavila Merkelová

Angela MerkelováNěmecká kancléřka Angela Merkelová ostře vystoupila proti zestátnění kyperských penzijních fondů. Současně varovala středomořský ostrov před tím, aby nepokoušel trpělivost Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Kancléřka si postěžovala, že Nikósie s „trojkou“ údajně několik dní nekomunikovala. Podle Merkelové je třeba řešit především příčiny problémů, tedy ozdravit rozsáhlý bankovní sektor na Kypru.


Kypru nejspíše pomůže z krize Evropská unie, země se ale musí na záchraně taky podílet, jak uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Vláda současně navrhuje zřídit speciální fond, do kterého půjdou peníze z kyperské centrální banky, penzijních společností a od církví.

Kyperská ekonomika se přitom dále potápí. Stát, který bojuje s hrozící platební neschopnosti a kolapsem bankovního sektoru, dostává ránu za ranou. Ve čtvrtek například agentura Standard and Poor's posunula její rating hlouběji do spekulativního pásma a poslanci řešení problému odkládají.

Elena Stylianouová, zaměstnankyně banky Laiki:

„Naši klienti nám věřili. V oběžníku centrální kyperské banky se stále psalo, že nikoho neodstřihneme od peněz. My jsme to pak také otiskli a oni nám důvěřovali. Prý je to celé kvůli záchraně dalších bank. Ale tohle je neochrání.“


Řekové se dohodli na převzetí řeckých divizí kyperských bank

Řecko se dnes také dohodlo s Kyprem na převzetí řeckých divizí kyperských bank řeckými finančními ústavy, jak prohlásil úřad kyperského prezidenta Nikose Anastasiadese. Dodal, že podmínky dohody jsou pro Kypr příznivé. Dohoda ukončuje nejistotu ohledně osudu řeckých divizí.

„Po rozhovorech kyperského prezidenta Nikose Anastasiadese s řeckým premiérem Antonisem Samarasen bylo potvrzeno, že otázka oddělení řeckých divizí kyperských bank byla vyřešena,“ uvedl úřad. Jak už dříve uváděla agentura Reuters, zájem o divize vyjádřily minimálně dvě velké řecké banky. 

Zmrazené kyperské banky

Banky na Kypru pak budou zavřené minimálně do úterý. Jejich pádu se bojí majitelé účtů i zaměstnanci, kteří protestovali před budovou parlamentu. „Bojíme se, že celý systém zkolabuje. Dnes to může být banka Laiki a zítra ostatní banky. A když padnou banky, padne celý Kypr,“ říká zaměstnankyně banky Angela Toniouová.

Video Kypr a jeho plány záchrany
video

Kypr a jeho plány záchrany

Kypr a jeho plány záchrany

2203

Rusko zatím Kypru neposkytne finanční pomoc

Telefonát Václava Černohorského

Komentář Jaromíra Šindela

Telefonát Soni Dorňákové Stamu

Restrukturalizace druhé největší kyperské banky, tedy její rozdělení na zdravou a nezdravou část, je jedním z vládních návrhů, o kterých dnes bude parlament diskutovat. Na zpracování v bankách ovšem čekají příkazy k převodu za celkem asi 7 miliard eur.