Víno podraží až o 10 procent kvůli loňským mrazům

Praha/Brno – Víno v Česku podraží – některé odrůdy až o 10 procent. Vinaři tvrdí, že je k navýšení cen nutí horší loňská úroda, kterou způsobily květnové mrazy. Růst cen už potvrdily velké vinařské firmy jako Znovín Znojmo, Bohemia sekt nebo Templářské sklepy Čejkovice. Zdražuje se i ve většině evropských států. Třeba v Rakousku je teď víno asi o třetinu dražší než v tuzemsku.

„Růst cen u nás souvisí s loňskou neúrodou. Už se to začalo projevovat loni u nejlevnějších vín, jejichž cena stoupla ze 12 korun za litr na 16,“ uvedl tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček, podle něhož květnové mrazy z loňského 18. května způsobily škody ve výši zhruba dvou miliard korun. Celkový výnos byl 30 až 35 procent pod dlouhodobým průměrem.

Situace má dopad i na velké firmy v odvětví vinařství. Například Znovín Znojmo se poprvé od konce devadesátých let loni ocitl ve ztrátě. „Stále nám vzrůstá cena vstupní suroviny a nedaří se nám to nahradit při prodeji,“ vysvětlil ekonomický náměstek Znovínu Štěpán Bilíček. „Jednáme o zdražení od ledna s obchodními řetězci,“ dodal Bilíček. Podle něj je cílem zvýšení prodejní ceny v jednotkách procent.

Martin Půček, tajemník Svazu vinařů ČR:

„Cena stoupá v celé Evropské unii. Stoupala už před Vánocemi, protože bylo jasné, že sklizeň není nízká jenom u nás, ale v celé EU. Dokonce byla v celé unii vypočtena nejnižší sklizeň hroznů za posledních čtyřicet let.“


Také největší tuzemská vinařská a vinohradnická skupina Bohemia Sekt zvyšuje od dubna ceny některých výrobků, především sektů a tichých vín. „Navýšení se pohybuje od 0,80 do 10 korun na láhev bez DPH, tedy v průměru 5,50 na láhev. Nejprodávanějšího výrobku, sektu Bohemia Sekt demi sec 0,75 litru, se ale cenová úprava nedotkla,“ potvrdil jednatel společnosti Ondřej Beránek. Důvodem zdražení je podle něj především výrazný nárůst cen vína v celém regionu střední a jižní Evropy včetně ČR.

Víno už zdražily i Templářské sklepy Čejkovice. „Ceny jsme zvedali od ledna do března v řádu jednotek procent. Jde to průřezem celého sortimentu, týká se to zejména jakostních vín,“ sdělil obchodní ředitel Templářských sklepů Čejkovice Lukáš Lukáš.

Video Rozhovor s Martinem Půčkem
video

Rozhovor s Martinem Půčkem

Výběrově zvedlo ceny i středně velké vinařství Lahofer ze Znojemska. U přívlastkových vín, která tvoří 80 procent produkce společnosti, firma ceny nemění. „O čtyři procenta jsme zdražili pouze vína jediné řady, a to vína v láhvích typu bordó se šroubovým uzávěrem, která tvoří asi 20 procent celkové produkce. Důvodem byl růst DPH a částečně i nižší úroda v loňském roce a relativní nedostatek suroviny,“ informoval obchodní ředitel Daniel Smola.