Komise chce jiný tvar kamionů, budou aerodynamičtější a úspornější

Brusel - Evropská komise dnes představila novou podobu kamionů. Klasický „krabicový“ tvar kabiny možná bude minulostí a nahradí ho aerodynamická čelní maska. Stejně tak dozná menších změn i návěs, který bude opatřen křidélky. Hlavním efektem, který má změna přinést, je snížení spořeby paliva, nižší emise i menší riziko úmrtí při srážce s chodcem či cyklistou.

Hlavní výhody nového designu kamionů (dle serveru europa.eu)

  • Snížení spotřeby pohonných hmot u dálkové silniční nákladní dopravy o 7–10 procent. Návrh připouští zvýšení hmotnosti, které konkrétně umožní používání těžších baterií pro alternativní pohonné systémy (hybridní a elektrické). Nosnost kamionů se nezmění. U typického dálkového nákladního automobilu, který ujede 100 000 km, budou úspory na pohonných hmotách ve výši přibližně 5 000 eur ročně.
  • Aerodynamický tvar zvýší bezpečnost silničního provozu. Stávající krychlový tvar kabiny může při nehodě zvyšovat závažnost zranění účastníků silničního provozu. Omezuje rovněž výhled řidiče do stran. Zaoblenější tvar zvětšuje zorné pole a při srážce v nízké rychlosti snižuje riziko vážných zranění. Komise tvrdí, že by nové kabiny mohly každý rok zachránit v EU životy 300 až 500 cyklistů a chodců.

Siim Kallas, místopředseda Evropské komise odpovědný za dopravu:

„Krychle má vůbec nejhorší aerodynamické vlastnosti, a proto musíme dát nákladním automobilům na našich silnicích lepší tvar. Díky těmto změnám bude silniční doprava bezpečnější a čistší. Sníží se náklady autodopravců na pohonné hmoty a evropští výrobci získají náskok při navrhování nákladních automobilů budoucnosti – ekologičtějších automobilů určených pro celosvětový trh.“


Kamion
Kamion

Komise také navrhla, aby kamiony mohly být delší než nynějších 18,75 metru. Případné prodloužení kamionů by bylo ale na členských zemích, které se budou moci rozhodnout podle svých podmínek.

Stávající návrh musí přijmout Evropský parlament a členské státy, teprve poté může nabýt právní účinnosti. Lze očekávat, že nové nákladní automobily se na silnicích objeví v roce 2018–2020.