Kompletní seznam veřejných zakázek nově na portálu České pošty

Praha - Česká pošta spouští novou databázi, v níž jsou vypsané veřejné zakázky všech institucí v celé republice. Má pomoct hlavně menším firmám, aby se o soutěžích vůbec dozvěděly a lépe se v nich orientovaly. Jenže šance tendr vyhrát jsou podle menších podnikatelů pořád minimální. Portál s výpisem veřejných zakázek naleznete na i-verejnezakazky.cz

Databáze nabízí všechno na jednom místě. Hlavními kritérii výběru jsou obvykle cena a termín tendru. Za přístup na tento portál ale musí podnikatel zaplatit.

„Ty informace jsou z různých ministerstev, škol, úředních desek, státních organizací,“ potvrdila Miroslava Ščibravá, manažerka pro IT z České pošty.


Na portálu je aktuálně 3 500 nabídek. Některé z nich za pár tisíc, jiné i za několik milionů. Klientů z veřejného sektoru je ale minimum - zhruba desetina. Ne všichni ale v portálu vidí novinku a reálný přínos. „Myslím, že Česká pošta bude pouze jedním z několika zdrojů, ze kterých se bude čerpat,“ domnívá se Pavel Robek z Komory administrátorů veřejných zakázek.

Tomáš Ječný, vrchní ředitel divize ICT České pošty

„Jsme přesvědčeni, že v této cenové hladině a v této úrovni služby se na trhu nic jiného nepohybuje.“


Navíc mnohé tendry zůstanou pro firmy i dál neviditelné.  Menší zakázky v hodnotě až do tří milionů se totiž zveřejňovat nemusejí. Žádný zákon to nenařizuje. „Často dochází k tomu, že se zakázky zadávají přímo - bez výběrového řízení,“ potvrdil Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ČSSD.

Vynechat tendr přitom zákon povoluje jen výjimečně. Třeba v oboru IT je to ale běžné. Na dodávky informačních technologií nevypisují české úřady veřejné soutěže skoro v osmdesáti procentech případů.

Více informací se dozvíte ZDE

Video Česká pošta spouští novou databázi veřejných zakázek
video

Česká pošta spouští novou databázi veřejných zakázek

Česká pošta spouští novou databázi veřejných zakázek

eko, 21:00

Tomáš Ječný o fungování nové databáze veřejných zakázek