Kompletní seznam veřejných zakázek nově na portálu České pošty

Praha - Česká pošta spouští novou databázi, v níž jsou vypsané veřejné zakázky všech institucí v celé republice. Má pomoct hlavně menším firmám, aby se o soutěžích vůbec dozvěděly a lépe se v nich orientovaly. Jenže šance tendr vyhrát jsou podle menších podnikatelů pořád minimální. Portál s výpisem veřejných zakázek naleznete na i-verejnezakazky.cz

Databáze nabízí všechno na jednom místě. Hlavními kritérii výběru jsou obvykle cena a termín tendru. Za přístup na tento portál ale musí podnikatel zaplatit.

„Ty informace jsou z různých ministerstev, škol, úředních desek, státních organizací,“ potvrdila Miroslava Ščibravá, manažerka pro IT z České pošty.


Na portálu je aktuálně 3 500 nabídek. Některé z nich za pár tisíc, jiné i za několik milionů. Klientů z veřejného sektoru je ale minimum - zhruba desetina. Ne všichni ale v portálu vidí novinku a reálný přínos. „Myslím, že Česká pošta bude pouze jedním z několika zdrojů, ze kterých se bude čerpat,“ domnívá se Pavel Robek z Komory administrátorů veřejných zakázek.

Tomáš Ječný, vrchní ředitel divize ICT České pošty

„Jsme přesvědčeni, že v této cenové hladině a v této úrovni služby se na trhu nic jiného nepohybuje.“


Navíc mnohé tendry zůstanou pro firmy i dál neviditelné.  Menší zakázky v hodnotě až do tří milionů se totiž zveřejňovat nemusejí. Žádný zákon to nenařizuje. „Často dochází k tomu, že se zakázky zadávají přímo - bez výběrového řízení,“ potvrdil Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ČSSD.

Vynechat tendr přitom zákon povoluje jen výjimečně. Třeba v oboru IT je to ale běžné. Na dodávky informačních technologií nevypisují české úřady veřejné soutěže skoro v osmdesáti procentech případů.

Více informací se dozvíte ZDE

Video Česká pošta spouští novou databázi veřejných zakázek
video

Česká pošta spouští novou databázi veřejných zakázek