Majitelé vodovodních přípojek si oddechnou, opravy platit nebudou

Praha – Ministerstvo zemědělství bude dál prosazovat novelu zákona o vodovodech a kanalizacích bez sporné části nařizující majitelům vodovodních přípojek platit jejich opravy. Tato část byla do zákona přidána na podnět úřadu ombudsmana. Na tiskové konferenci to oznámil šéf rezortu Petr Bendl. Problém mezi majiteli a provozovateli tak ale podle ministra dál zůstává. Novela čelila od začátku dubna vlně kritiky.

Výměnu přípojky si sice majitel domu zaplatí, její opravu bude ale i nadále hradit provozovatel sítě - a přes vodné a stočné přenášet náklady na všechny uživatele.

Budou majitelé platit za opravy na hranici svého pozemku?

„Chceme jednání upřít tím směrem, že by odpovědnost za vlastnictví a za dobrý stav přípojek nesli majitelé pouze na hranici svého pozemku a na veřejných prostranstvích aby tak činili provozovatelé,“ konstatoval Bendl. Nutná by byla legislativní úprava.

Vládní návrh prošel ve sněmovně prvním čtením už 20. března. Nejprve si jej nevšiml ani zpravodaj zákona Ladislav Skopal. I kvůli tomu poslanci zákon řešili jen pár minut a nikdo nenavrhoval žádnou změnu.

Bendl svádí celou záležitost na úřad ombudsmana

Na ustanovení posléze upozornila končící zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, podle níž se vlastník přípojky dostane do nevýhodného postavení. Podle Bendla však změnu sám úřad ombudsmana požadoval.

„Nehledejte nic záhadného v tom, že na ministerstvu zemědělství někdo vzal v potaz zásadní připomínku ombudsmana a zapracoval ji. Nemůže to udělat nikdo jiný než ministerský úředník,“ řekl Bendl s tím, že se ale rozhodl „tuto záležitost neakceptovat“ a podporovat pouze tu část zákona, kde bude sporný bod chybět.

Miloslava Melounová, ředitelka sekretariátu Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR:

„Opravuje se od 0,1 až po jedno procento přípojek ročně. Jestliže se jedná o peníze, v tom problém není. Spíš nastala disproporce mezi opravou a rekonstrukcí. Opravy jsou na starých materiálech, a tam je třeba udělat rekonstrukci –vyměnit přípojku. A my je jen opravujeme.“


Návrh kritizovala hlavně opoziční ČSSD. „Já přece nemůžu za to, že u souseda došlo k opravě v minulém období a u mě ne. A já ponesu veškeré náklady? To není vůči všem spravedlivé, a proto my prosazujeme současný stav,“ konstatoval Skopal. Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky byla Bendlova chyba, že návrh vůbec předložil.

Podle ministra zemědělství je problém, že vlastníci přípojek ve snaze ušetřit často žádali o opravu zastaralé přípojky, u níž bylo jasné, že ji bude nutné v krátké době znovu opravit. Toto řešení prý zvyšuje náklady všem uživatelům.

Video TK MZe k novele o vodovodech a kanalizacích
video

TK MZe k novele o vodovodech a kanalizacích

TK MZe k novele o vodovodech a kanalizacích

TK: 16.4.2013

Lidé nakonec za opravu přípojky platit nebudou

Komentář Miloslavy Melounové

Cena vody by neklesla tak jako tak

Oprava vodovodní přípojky vyjde na 10 až 30 tisíc korun. Vodárenské společnosti ale už dopředu avizovaly, že ani v případě, že by je platili sami majitelé domů, účty za vodu by jim příliš neklesly. „Jedná se o úsporu přibližně 16 haléřů na metr krychlový a cenu vody řádově ovlivňují daleko vyšší faktory,“ prohlásila Martina Gavendová, mluvčí Ostravských vodovodů a kanalizací.