Českým firmám se zalíbila spolupráce s Rusy, vývoz roste

Moskva - Českému vývozu do Ruska se daří. Jen vloni meziročně vzrostl o 28 miliard korun, tedy téměř o třetinu. Oproti dalším zemím Evropy na tom totiž ruské hospodářství není tak zle, - tamní vláda investuje a snižují se dovozní cla. Kreml po loňském návratu Vladimira Putina do prezidentského úřadu přijal sérii opatření týkajících se fiskální politiky. Stěžejním bodem je omezení nakládat s penězi, jestliže se cena ropy sníží pod určitou úroveň. Schodek rozpočtu navíc nesmí překročit hranici jednoho procenta HDP.

Třeba ostravská firma Vítkovice Power Engineering kromě hotových výrobků dodává do Ruska i výrobky pro jadernou a klasickou energetiku. V budoucnu by v zemi chtěla postavit jadernou elektrárnu. „Rusko není jednoduchý trh, my působíme převážně přes prostředníky, kteří vyřizují administrativní věci,“ konstatoval generální ředitel firmy Martin Pecina.

David Šimek, generální ředitel, PETERKA & PARTNERS Moskva:

„Před podepsáním smlouvy jsou Rusové velmi dobří vyjednavači. Potom ale z naší zkušenosti víme, že se ty smlouvy dodržují.“


O ruský trh je mezi českými podnikateli velký zájem. Hlavně poslední tři roky roste vývoz stabilně o 20 až 30 procent – i díky lepší ekonomické situaci v Rusku. „Do budoucna ta ohromná dynamika, která byla těch 30 procent, zřejmě zachována nebude, ale ty nárůsty se budou pohybovat kolem 10 až 15 procent,“ řekl vedoucí ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Moskvě Jan Krs.  

Velkou příležitost v Rusku vidí i automobilky, které se na ruský trh zaměřují. Už teď je Rusko ve vývozu pro český automobilový trh na třetím místě, časem by mohlo předběhnout i Německo. „Za předpokladu, že bude v Rusku pokračovat ekonomický růst, je možné, že by se dalo dosáhnout takových ukazatelů, které by byly vyrovnané,“ míní Krs.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv mezitím oznámil, že se Moskva bude řídit nově přijatými rozpočtovými pravidly. „Jde o velice důležité pravidlo v období, kdy v dalších zemích panuje recese, která vzhledem k riziku poklesu cen surovin může nakonec ohrozit i nás,“ podotkl. 

Prognóza nevyznívá pro Rusko příznivě   

Ruská ekonomika je do značné míry závislá na vývozu ropy a zemního plynu a mimo jiné i kvůli slabšímu exportu úřady v poslední době upravily letošní prognózu růstu hospodářství razantně směrem dolů. Ačkoli původně se počítalo s růstem HDP o 3,6 procenta, nyní už předpokládají růst jen o 2,4 procenta. Medvěděv kvůli tomu hovořil o nutnosti zavedení prorůstových opatření.